Düzenli Seksin Sağladığı Avantajlar

By Didem Bektaş

aşk, mutluluk, seks, sevgi

Çiftlerin düzenli olarak seks yapması sağlık ve mutluluk açısından çok önemli. Bir evliliğin olmazsa olmazlarından hatta yapı taşlarından biri de cinselliktir. Sadece yapmış olmak için yapılmaması gerekir. Görev gibi değil, içten gelerek ve isteyerek yapılması, hem çiftlerin mutlu olmasını hem de genel anlamda sağlıklı olmasını sağlar. Düzenli olarak seks yapmak, kişiye güven ve mutluluk verir.

Strese karşı dirençli olmayı sağlar. Sıkıntılarla daha kolay başa çıkabiliriz. Fiziğimizi dolayısıyla da dış görünüşümüzü olumlu etkiler. Formu korur ve zinde tutar. Uyku sorunları olanlar için biçilmiş kaftandır. Yatağa girdikten itibaren cinsellik kaçınılmaz olmalıdır, ki rahat bir uyku çekilsin. Uykusuzluk çekenler seks yaptıktan sonra uyumaya çalışırsa, bunun çok kolay olduğunu görür. Hem beynen hem de bedenen rahatlatabilen tek şey cinselliktir. Bunca avantajı varken cinsellikten kaçmak gereksizdir.

Zihinsel performansı olumlu yönde etkileyen seks aynı zamanda en etkili kalori yaktıran spordur da. Kan dolaşımını düzenler, metabolizmayı hızlandırır, yağ yaktırır, bağışıklığı güçlendirir. Yarım saat içinde 150 kalori yaktırabilir. Bu sizin temponuza da bağlı tabii. Ayrıca omurgayı esnetir ve postürünüzü düzene sokar. Yani daha dik ve estetik durursunuz. Uzmanlar seks aralığını fazla bırakmamamız konusunda bizi uyarıyor. Uzun süre sekse ara vermemeliyiz. Haftada en az birkaç kez cinsel ilişkiye girilmeli. Ömrü uzatan düzenli cinsel ilişki aynı zamanda kanserden de koruyor.

Haftada beş kere ve daha fazla seks yapan erkeklerde prostat kanseri riski azalıyor. Kadınlarda ise meme kanseri riskini azaltıyor. Regl döneminde doğal ağrı kesici olarak biliniyor. Hem adet sancısını hem de yoğun baş ağrılarını aniden kesebiliyor. Haftada en az iç kez cinsel birleşme yaşayan kişiler en az on yaş daha genç gösteriyor. Cildi ve dokuları yenileyerek genç ve güzel görünmemizi sağlıyor. Kalbe olan yararları ise saymakla bitmez. Erkek ve kadınlarda düzenli seks, kalp krizi riskini ve kalp hastalıklarını yüzde elli oranda azaltıyor. Ayrıca var olan yaraların kapanmasında büyük oranda etkili. Bağışıklığı kuvvetlendiriyor ve mikroplarla savaşmamızı kolaylaştırıyor.

İyi sevişmenin püf noktalarını bilmek, partneri sekse hazırlamak bir sanattır. Sonunda mutlu olmak ve mutlu edebilmek için bazı ana noktaları iyi bilmek gerekir. Bunun için de vücudun her noktasını çok iyi bilmek, partnerinizin hassas noktalarını ve hoşlandığı şeyleri iyi bilmek gerekiyor. Sekste doyuma ulaşmak için özellikle cinsel organları iyi tanımak gerekiyor. Bu durum tabii ki deneyimle de orantılı. Bunun yanında seksi olumsuz etkileyen önemli nedenlerden biri de özellikle erkeklerde görülen uyku apnesi.

Uyku apnesi veya aşırı horlama bir tür uyku bozukluğudur ve birçok sebebi olabilir. Cinselliği bu durum olumsuz etkilemektedir. Sorun çözüldüğünde ise cinsellik uyku sorunlarını tamamen yok edecektir. Düzenli seksin avantajlarından bahsettik. Peki seksten en çok kim zevk alıyor? Bu konu araştırıldı ve görüldü ki kadınlar seksten daha çok zevk alıyor. Orta yaş ve üzerindeki kadınlar daha az cinsel ilişkiye giriyor ve yaş azaldıkça seks sıklığı artıyor. Buna rağmen orta yaşlı kadınlar cinsellikten daha çok zevk alıyor. Erkeklerde ise yaş ilerledikçe cinsel tatmin azalmakta. Eşit ve ortak bir noktada buluşmak iki taraf için de önemli. Çünkü cinsel ilişki tek taraflı değil!

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}