Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

By Didem Bektaş

kadin, kadınlar günü, kutlama

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun. Dünya işçi ve emekçi kadınlar günü olarak anılan ve bir zaman sonra tüm dünya kadınlarına etfedilen bu özel ve anlamlı günde, biz kadınlar herşeyi bir kenara bırakıp kadın olduğumuzun farkına varacağız. Bugün bizim günümüz, herşeye paydos. Hayata ve koşuşturmalı tempoya mola.. En azından bugün saygı ve sevgi göreceğiz. Ve umuyoruz ki, bugünden itibaren artık her gün saygı ve sevgi gördüğümüz, pembe dünyamızda rahat ve huzurlu olacağımız günler bizim olacak.

Böyle olsun istiyoruz ve kadına şiddet bitsin istiyoruz. Sadece fiziksel şiddet değil, sözlü ve manevi şiddet ve baskılar da son bulsun. Sevgili kadınlar, ben de bir kadın olarak, hayata herkesten daha olumlu ve inançlı bakıyorum. Bize göre hayat kavgasız, sorunsuz ve sevgi dolu olmalı. Umuyorum ki, yakın zamanlarda hayallerimiz gerçek olsun. Hayatı ti’ye almadan, hem neşemizi yaşayabilmeli hem gerekliliklerini yaşayabilmeli hem de güzel bir dünyada yaşayabilmeliyiz.

Tüm dünyada bugün kadınlar günü büyük etkinlikler ve konuşmalar ile anılacak herkes kadınları konuşacak. Hayatın temel direkleri biziz. Ve hergün aynı ilgi ve alakayı bekliyoruz. Biz kadınlar olmadan bu hayatın çekilir olacağını düşünmüyorum. Yakın zamana kadar bile dünyadaki ve ülkemizdeki kadına şiddet haberleri ile sarsıldık. Hatta 8 Mart’ta bile bu olaylar yaşanıyor. Umuyorum ve diliyorum ki, bu zihniyet ölsün. Bu tarz bir yaşamı kimse hak etmiyor. Kadınlar, bilgi ve deneyimlerini iş dünyasında da gösterebilsin, başarıları ile dünyaya açılsın. Onlarla gurur duyulsun, gurur kaynağı olsunlar..

Kadınlar çiçektir, evet biliyorum çok klişe oldu ama böyle. Biz narin duygulara sahip, hassas varlıklarız. Elbette ki ilgi ve sevgi bekliyoruz. Bırakın şiddeti ve kötü muameleyi, huzuru ve mutluluğu arıyoruz. Karşımızdaki kişi kim olursa olsun, yardım duygularımızı kullanıyoruz ki herkes eşit olsun, dünyada barış ve sevgi hakim olsun.. Eşimiz veya sevdiğimiz adamdan da ilgi, anlayış, sevgi ve sadakat bekliyoruz.

Huzur dolu bir dünyada, barış ve sevgi ile dürüstlük olduğu zaman insan daha başka ne ister ki? Bu gün bizim günümüz 8 Mart. Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslar arası bir gün. Temelinde insan hakları yatmakta, hümanizm bu oluşu doğurmaktadır. İlk temeli ABD’nin New York kentindeki işçi kadınlara dayanıyor. Hepimiz hikayesini biliyoruz. Bilmeyen hanımlar ve beyler de lütfen bilinçlenmek açısından hikayesini bulup okusun.

Ülkemizde emekçi kadınlar günü, 1984’den itibaren Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu yıl da bugün, yani 8 Mart, coşkularla ve şenliklerle güzel etkinliklerle kutlanacak. Dünyanın dört bir yanında aynı anda herkes tek nefes, tek dilek, tek yürek olacak. Herşey kadınlar için olacak.

Kadınlarımızın kıymetini bilelim ve dünyayı onlar için yaşanabilir bir hale getirelim. Kadın erkek, genç yaşlı herkesten dileğimiz bu.. Kadın hakları artık tanınsın ve kadınlara saygı duyulsun. Sevgi ise hiç eksik olmasın yüreklerinden.. Kadınlar günümüz kutlu olsun!

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}