Hangi Renk Sizi Yansıtıyor?

By Didem Bektaş

renkler

Kırmızı, mor, turuncu, siyah ya da beyaz? Herhangi bir renk mutlaka sizi yansıtıyor. Çünkü, çiçeklerin dili olduğu gibi renklerin de bir anlamı var. Peki sizin renginiz hangisi? Ruh halinizi her zaman ve her koşulda olumlu etkileyen, sizi motive eden, en güzel olmanızı sağlayan size ait bir renk mutlaka var. Size düşen bu rengi keşfetmek. Genelde kırmızının aşkı, sevgiyi, şehveti ve öfkeyi çağrıştırdığı söylenir ve çoğu kadın kırmızıyı sever. Belki de bu anlamı bilindiği için bize feminen ve tutkulu bir renk olarak gelir. Öyle zannederiz. Kırmızı ile her erkeği baştan çıkarabileceğimizi bile düşünürüz bazen.

Renkler insanın ruh halini etkiler ve hangi ruh halindeyse onu yansıtır. Yaz gelince açık tonlar ve pastel renkler tercih edilir. Çünkü yaz mevsimi genel anlamda mutlu bir enerjiyi yansıtır ve biz de yaz renkleriyle kendimizi canlandırırız. İçimiz yaşama sevinciyle dolar. Tam tersi olarak da koyu renk ve tonları kış mevsiminde veya gece davetlerinde kullanılır. Bir çeşit terapi olarak da renkler tedavi amaçlı olarak kullanılabiliyor. Yeşil ve mavi renk hastalara tavsiye ediliyor, huzur veriyor. Beyaz ferahlatıyor. Siyah ve kırmızı cesaret ve güç veriyor.

Turuncu ve sarı gibi enerjik renkler ise bizi hayata bağlıyor. En çok giydiğiniz ve en sevdiğiniz kıyafet ve aksesuarlar hangi renklerde? Evinizin badanası, eşya ve mobilyalarınız hangi renklerde? Hangi renklerdeki dekorasyonları ve mekanları en sık tercih ediyorsunuz? Bunların cevabını az çok biliyorsunuz. Yoğunlukta olan renk ve tonları sizin ruh halinizi ve kişiliğinizi yansıtıyor. Özgür ruhlu ve cesur biriyseniz genelde mavi renkleri tercih edersiniz. Sonsuzluk ve özgürlüğü ifade eden mavi rengi, bu karakterdeki insanlar sıkça giysilerinde ve bulunduğu her ortamda tercih eder.

Huzuru arayan biri, farketmeden yeşil tonlarına yönelir. Neşeyi, inceliği ve zekayı temsil eden sarı rengi ve tonları da turuncu rengi gibi dinamizm katar hayatımıza. Bu renkleri kullananlar da hareketli, kıpır kıpır insanlardır. Alçak gönüllü ve dengeli kişilerin rengi de gridir. Lüksü seven, itibarı seven, asalati seven kişiler genelde mor ve lila gibi renklere yöneliyor. Otoriter, nüfuz sahibi, sözü geçen, etrafına verimli olan ve sonsuzluğa inanan kişilerin tercihi ise lacivertten yana. Lacivert ayrıca asil ve şık bir renktir.

Güven veren ve güvene önem veren, neşeli, canlı ve rahatlığı sevenler tercihini pembeden yana kullanır. Pembe ve tonları genelde çocuk veya kız rengi diye düşünülür. Oysa ki, kadın erkek, genç yaşlı bu renge bayılabilir ve kullanabilir. Neşeli, özgüvenli ve rahat kişiliğe sahipseniz pembe tam da sizin renginizdir. Tutku, matem ve gücün karakteristik rengi siyahtır. Saflık, temizlik ve istikrar genelde beyaz renkle ilişkilendirilir.

Azimli, kararlı, atak, canlı ve dinamik insanların rengi kırmızı, dışa dönük insanların rengi turuncudur. Doğal olanlar ve doğayı sevenler kahverengi ve yeşile bayılır. Renklerin etkilerini ve bizde neler ifade ettiğiniz az çok anlatmaya çalıştım. İyi düşünün, sizin hayatınızda en çok hangi renge yer var, hangi renk sizin için en özel? Hangi renk sizi yansıtıyor?

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}