Elmalı Şeker

By Yasemin Güneş

elmalı, mutfak, Şeker, Tatlı ve Pastalar, yemek tarifleri

Elmalı Şeker
Recipe Type: Tatlılar
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 4 Kişilik
Ingredients
  • 4 tane albenisi bol kıpkırmızı elma
  • 250 gr şeker
  • 100 ml krema
  • 50 ml su
  • ve elmaları saplamak için ahşap çubuklar.
Instructions
  1. Karemel yaparken tabanı kalın çelik bir tava şart. Tabanı kalın olmasına dikkat etmek gerekiyor aksi halde şekeri karamelize edemezsiniz.
  2. Kulağa çok basit gelse de karamel yapmak marifet istiyor. Ilk bir kaç denemede şekeriniz kristalleşebilir.
  3. Hiç üzülmeyin, ben defalarca uğraşmıştım. Tavayı ocağa alın orta ateş uygun. Şeker ve suyu döküp sallayarak karıştırmaya başlayın. Kesinlikle kaşık vb bir şey içine sokmayın, sadece tavayı sallayarak karıştırın. Yumuşak hareketlerle sallamanızda fayda var, erimeye başlayan şekeri sallarken tavanın kenarlarına yukarılara doğru çok bulaştırırsanız onlar çabuk yanar. Şeker eridikten sonra yavaşça sallamaya devam edin. Rengi yavaş yavaş sarı, daha sarı, altın rengi ve bal rengine dönecektir. Bal rengi olduğunda tavayı ocaktan alın ve üzerine kremayı boşaltıp hemen sallamaya devam edin. Krema hızla kaynayacaktır, endişelenmeyin. Hızlı ama dikkatlice sallamaya devam edin. Şekerin ısısı çok yüksektir. Bu işlemleri yaparken çok dikkatli olun. Herhangi bir yanıktan çok daha fazla acı verir ve tehlikelidir. Artık karışımı bir kaşık yardımıyla karıştırabilirsiniz, ocağın üzerinde yarım dakika daha tuttuktan sonra çukur bir kaseye boşaltın. Elmaları yıkadıktan sonra kuru bir bezle parlatın. Saplarını zarar vermeden kopartın ve çubukları saplarının olduğu kısımdan saplayın. Elmaları karamele batırın ve biraz süzdürdükten sonra servis edeceğiniz kaba alın. Karamel soğumadan bu işlemi bitirmelisiniz. Bu sosu hazırladıktan sonra ısıtarak başka tatlılarda, keklerde de kullanmanız mümkün.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}