Ev Yapımı Nutella

By Yasemin Güneş

cıkolata, kahvaltılık, mutfak, tatlı, Tatlı ve Pastalar, yemek tarifleri

Ev Yapımı Nutella
Recipe Type: Tatlılar
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 12 Kişilik
-Öncelikle çok iyi bir mutfak robotuna ihtiyacınız var. Fındıkları kavurduktan sonra toz haline getirmek için bu kesici robotu kullanacağız. -Lezzetine güvendiğiniz kaliteli bir çikolata seçmek gerekiyor. Bu ev yapımı nutellanızın lezzet iksiri olacak. -Marketlerde katkısız süt tozları bulmak mümkün. Süt tozu yağı alınmış sütün kurutulmasıyla elde ediliyor. Süt tozu kullanmamızda ki sebep kıvamdan ötürü, aynı oranda süt kullanılırsa karışım sıvı kalır.
Ingredients
 • 200 gr fındık
 • 400 ml süt
 • 60 gr süt tozu
 • 40 gr bal
 • 170 gr bitter çikolata
 • 160 gr sütlü çikolata
Instructions
 1. Fırını 180 derecede ısıtın ve fındıkları 10-12 dakika fırınlayın. Bu aşamayı kesinlikle atlamamalısınız çünkü lezzetin ana kaynağı buradan geliyor. Kabukları kaldıysa sıcakken temiz bir havlu yardımıyla ayıklayabilirsiniz.
 2. -Çikolataları bain-marie’de (Tabanı su dolu derin bir tencerenin içerisine oturtulan başka bir tencerede ama üstteki tencerenin tabanına su deymeyecek. Sadece alttaki suyun buharıyla ısınacak) eritin.
 3. -Sütü, süttozunu ve balı küçük bir kapta ısıtın. Kaynamaya başladığı anda ateşten alın.
 4. -Fındıkları tamamen toz olana ve yağını salana kadar robottan geçirin. Mümkün olduğunca ince olmalı. Erimiş çikolataları ekleyip karıştırmaya devam edin.
 5. -Karışım pütürsüz olunca ılık sütlü karışımı da ekleyerek robotu çalıştırmaya devam edin.
 6. Eğer robotunuz çok kuvvetli değilse ve yeterince ince kıyamadıysanız, taneler sizi rahatsız ediyor ve çok pürüzsüz bir kıvam istiyorsanız biraz zahmetli ama tel süzgeçten geçirmenizde fayda var.
 7. Bu karışımdan yaklaşık 500 gr kadar ev yapımı nutella elde etmeniz mümkün. Kavanozlayıp dolapta saklayın. 10 gün kalabilir.
 8. Kendinize bir gün armağan edin. Tatlı ve güzel günlerde afiyetle yemeniz dileğiyle…

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}