Hamsi Tava

By Yasemin Güneş

Balık, Deniz Ürünleri, tatlı, yemek tarifleri

Hamsi Tava

Recipe Type: Deniz Ürünleri
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 2 Kişilik
Ingredients
  • 300 gram hamsi
  • 1 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 dolu yemek kaşığı tereyağ
Instructions
  1. Hamsi tava için öncelikle un ile tuzu geniş bir kapta karıştırın. Hamsi tava için mısır unu daha çok kullanılıyor ama buğday unu da kullanabilirsiniz. Aslında yağ ile tuzun tavada karışması sağlık açısından iyi değil ama çok fazla yağ ve tuz kullanmayacağımız için tepkimeye girmeyecek ve sağlık yönünden olumsuz bir etkisi olmayacaktır.
  2. Hamsileri geniş kabın içinde her iki tarafını da un-tuz karışımına bulayın. Siz hamsileri una bularken genişçe bir tavaya tereyağını alıp, eritin. Yağ kızdıktan sonra tavayı ocaktan hamsilerin yanına alın ve fotoğraftaki gibi dizin.
  3. Yaklaşık 4 dakika boyunca orta ateşte hamsileri pişirin. Ardından hamsilerin diğer tarafını pişirmek için tava genişliğinde bir tabağı hamsilerin üzerine yatırın. Tavayı ve tabağı tutarak hamsileri alt üst edin. Hamsiler pişmiş tarafı üstte kalacak şekilde tabakta kalacaktır. Ardından hamsileri tabaktan tavaya kaydırarak aktarın. Bu şekilde de yaklaşık 4 dakika pişirin.
  4. Ardından hamsileri servis tabaklarına alın. Yanında yeşil soğan, kuru soğan ve roka ile servis yapabilirsiniz. Hamsi tava hazır. Afiyet olsun.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}