Kahvaltı Bisküvileri

By Yasemin Güneş

hamur işleri, kahvaltılık, mutfak, yemek tarifleri

Kahvaltı Bisküvileri
Recipe Type: Kahvaltılık
Cuisine: Türk
Author: Yasemin
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 5 Kişilik
Ingredients
  • – 4 bardak un + birazda yoğururken kullanmak için
  • – 2 paket kabartma tozu
  • – 1 çay kaşığı karbonat
  • – 2 yemek kaşığı şeker
  • – 2 çay kaşığı tuz
  • – 1 paket tereyağı (soğuk ve küp küp kesilmiş) + birazda üzerini yağlamak için
  • – 1,5 bardak süt (soğuk)
Instructions
  1. Hem amerikalılar hem ingilizler bisküvileri kahvaltıda vede kızarmiş et yemeklerinin yanında kullanırlar, sizde pişirdiğinizde göreceksinizki aslında çok yumuşak bir çeşit ekmek, belki farkınada varmışsınızdır, bu bisküviler malum kızarmış tavuk markasının yanında satılanlardan, yapımı çok kolay vede çok lezzetli….
  2. Kuru malzemeleri karıştırın, fırınınızı 220 derecede ısıtın, sonra tereyağını kuru malzemelerin içine katıp makine veya el yardımı ile un karışımı ile birleşmesini sağlayın. Sütü ekleyin ve makine yardımı ile tekrar karıştırın, sonra elinizi unlayıp tam bir top hamur haline gelmesini sağlayın, unlanmış satıha alıp, elinizle veya merdane ile aşağı yukarı 26-28 cm çapında, 5 cm yükseklikte bir daire elde edin ve bir yuvarlak kalıp veya bardak yardımı ile daireler kesip bunları yağlı kağıt koyduğunuz tepsiye birer parmak ara ile dizin, erimiş tereyağı ile üzerini yağlayın ve fırına verin, 15 dakika sonra üzerleri hafif pembeleşince alın ve sıcacık bisküvileriniz hazır, afiyet olsun….

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}