Kestaneli Gerçek Truffle

By Yasemin Güneş

kestane, mutfak, Tatlı ve Pastalar, truffle, yemek tarifleri

Kestaneli Gerçek Truffle
Recipe Type: Tatlı
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 8 Kişilik
Truffle yapımı aslında son derece kolay. Kullandığınız malzemelerin kalitesi sonucun inanılmaz ölçüde değişmesine sebep oluyor. Truffle doğru oranda süt kreması ve çikolatanın karışımından oluşuyor. Gerçek truffle nedir diye soracak olursak; içerisine kek vb katı maddelerin katılmadığı halidir. Kek ve benzeri kıvam arttırıcı malzemeler konulduğunda da lezzetli toplarınız olur. Ama o bir truffle olmaz.
Ingredients
 • 400gr bitter kuvertür
 • 200gr krema
 • 200gr kestane
 • 1 yemek kaşığı bal
 • kakao
Instructions
 1. -Kuvertürü ince ince kıyın. Kremayı küçük bir tencereye boşaltıp spatula ile karıştırın.
 2. -Kremayı kısığa yakın ateşte tamamen kaynamasına izin vermeden ısıtın. (Kenarları kaynayacak ama göbek tam fokurdamayacak) Kıydığınız kuvertürün üzerine dökün ve spatula ile karıştırarak tüm çikolatanın erimesini sağlayın. Tamamen eridiğinde üzerini kapatıp dolaba kaldırın.
 3. – Kestaneleri çizip yirmi dakika haşlayın ve sıcakken ayıklayın. (Soğuyunca kestaneyi zarından çıkaramazsınız)
 4. -Ayıklanmış kestaneleri leblebi büyüklüğünde doğrayın. Tavaya 1 yemek kaşığı sıvı yağ dökün kızınca kestaneleri atın. Sallayarak biraz kavurun. Üzerine bir kaşık bal döküp sallayarak ters yüz etmeye devam edin. Bal kaynayacak ve ardından kestaneler setleşmeye başlayacaklar.5 dakika kadar. Yağlı kağıt üzerine döküp soğumaya bırakın.
 5. -Buzdolabında sertleşen karışımı (en az 2 saat) çıkarıp cevizden biraz küçük parçalar koparın ve içine kestane koyup elinizle yuvarlayın. Elinizin ısısı ile hemen erimeye başlayacağından 3-4 yuvarlamada topu oluşturun. Hızlı çalışmalısınız.
 6. -Hazırladığınız topları dolaba kaldırın. 1 saat sonra toplarınızı kakaoya bulayıp tekrar dolaba kaldırın. Trufflerın dış yüzeyine dlediğiniz dolgu malzemesini kullanabilirsiniz. Çekilmiş fıstık, hindistan cevizi, fındık, file badem vb.
 7. Ben süsleme şekerleri ve kakao ile kapladım. Pasta malzemeleri satan dükkânlarda bulabilirsiniz. Eminönü civarlarında bolca var. Truffle’larınızı ister cam kavanozlarla, ister şık bir kutuda hediye edebilir, isterseniz de ahşap çubuklara saplayıp ikram edebilirsiniz.
 8. Hayırlı bayramlar dilerim…

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}