Konserve Şişe Domates

By Yasemin Güneş

domates, konserve, mutfak, yemek tarifleri

Konserve Şişe Domates
Recipe Type: Konserve
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 8 Kişilik
Kış geliyor ve kışa hazırlık yapma vakti geldi de geçiyor. Yazın yediğimiz domatesin lezzetini, rengini, kokusunu ne yazık ki kışın bulamıyoruz. İşte bugün sizlerle domatesi kışın yemeklere, soslara kullanabilmek için hazırladığım şişe domates yada diğer bir deyişle domates konservesini paylaşmak istiyorum…
Ingredients
 • Domates
 • Zeytinyağı
Instructions
 1. -Domatesleri yıkayın.
 2. -Enine ortadan ikiye keserek domatesleri rendeleyin.
 3. -Tencereye zeytinyağı koyun.
 4. -Domatesleri ekleyin, kaya tuzunu ekleyin ve kısık ateşte kaynamaya bırakın.
 5. -Kaynamaya bırakın.
 6. -Kavanozlarınızı kapakları ile birlikte geniş bir tencere içerisinde kaynar suya atın, 5-6 dk kaynasın.
 7. -Kaynayan domatesi sıcakken kavanozlara boşaltın. Sıcakken kavanoz veya şişelerin kapaklarını sıkıca kapatın ve ters çevirin. Sıcak kapakları kapatırken bir bez ile tutun elinizi yakmamaya dikkat edin.
 8. -Ters çevirmemizin nedeni kapağının sıkıca kapalı olduğundan ve hava almadığından dolayı üstü pesen tutmayacak ve domates eskimeyecektir. Kavanozu düz olarak sakladığınızda gevşeme ve hava alma riski fazla olduğundan üzeri pesen tutabilir, çabuk bozulma riski artar.
 9. Hazırladığınız sise domatesleri ağzı kapalı ve ters çevrilmiş şekilde serin ve kuru yerde max. bir yıl muhafaza edebilirsiniz. Dilediğiniz zaman açıp yemeklerinize, soslarınıza kullanabilirsiniz. Açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edin.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}