Milfoylu Gül Börek

By Yasemin Güneş

börek, hamur, kabak, milfoy, mutfak, salam, yemek

Milfoylu Gül Börek
Recipe Type: Börekler
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 6 Kişilik
Milföylü gül böreği tarifinde ihtiyacınız olan tek şey milföy hamuru ve bükülmeye uygun olan herhangi bir iç malzeme. Milföy yağlı bir hamur olduğu için fırın tam kızmadan börekleri sürmeyin, yağını salar. Buzluktan milföylerin kullanacağınız kadarını dolaba indirin kullanmadan beş dakika önce dışarı çıkarmanız kafi gelecektir. Sıcakken tüketin Afiyet olsun… Not: Tarifi değişik malzemelerle uygulamak mümkün, arzu ederseniz mevsime göre patlıcan, haşlanmış yada fırınlanmış pancar vb. sebzeler de kullanabilirsiniz.
Ingredients
  • Milföy hamuru
  • Salam
  • 1 ad. kabak
  • Tuz, karabiber, zeytinyağı
  • 1 ad. yumurta sarısı
Instructions
  1. -Milföy hamurunu dikey olarak beş dilime ayırın. Salamları yarım ay şeklinde dilimleyin.
  2. -Kabakları yıkadıktan sonra dış yüzeylerine çatalla çizgiler çekip çok ince dilimleyin. Onları da yarım ay kesin. Üzerine biraz tuz, çekme karabiber ve zeytinyağı gezdirip karıştırın.
  3. -Şerit milföy hamurlarının üzerine isterseniz salam ve kabak karışık olarak, isterseniz ayrı ayrı döşeyip elinizle kıvırın. Oluşan çiçeklerin etrafına yumurta sarısı sürüp 180 derece kızgın fırında kızarana kadar 15-17 dakika pişirin.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}