Sevgililer Günü Kurabiyesi

By Yasemin Güneş

aşk, Kurabiyeler, mutfak, sevgililer günü, yemek tarifleri

Sevgililer Günü Kurabiyesi
Recipe Type: Kurabiyeler
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 8 Kişilik
Kurabiye yapımında kullanacağınız yağınız oda sıcaklığında olursa mikserle çırpmanız ya da elde yoğurmanız çok kolaylaşır. Hamurun çok kabarmasını istemediğimiz için dikkat ettiyseniz malzemelerin arasında kabartma tozu yada karbonat yok. Kabarmasına gerek olmadığı için unu elemenize de gerek yok.
Ingredients
 • 1 yumurta
 • 125 gr pudra şekeri
 • 3,5 su bardağı un
 • 250 gr tereyağı
 • 1 çay bardağı mısır nişastası
 • 1 paket vanilya
Instructions
 1. – Yumurta, pudra şekeri ve tereyağı mikserle çırpın. Elinizle de yoğurabilirsiniz ama ellerinizin ısısı yüksekse, sıcak ellere sahipseniz yağ gerektiğinden fazla yumuşayıp hamurunuzun daha fazla un istemesine sebep olacaktır.
 2. – Karışıma en son yavaş yavaş unu ekleyip elinizle yoğurmaya başlayabilirsiniz. Un ölçüsü yeterli geliyor ama hamurunuz yumurtanın büyüklüğüne ya da biraz önce bahsettiğim gibi elinizin sıcaklığına bağlı olarak yetmediğini düşünüyorsanız biraz daha un ekleyebilirsiniz.
 3. – Hamurun olduğunu anlamanın en güzel yolu iki parmağınızla sıktığınızda parmaklarınıza yapışmıyorsa olmuş demektir.
 4. – Hamuru serçe parmak kalınlığında açtıktan sonra dilediğiniz kalıpla şekiller verip önceden ısıtılmış 175 derece fırında kenarları pembeleşene kadar pişirin. Kenarları pembeleşince çıkarırsanız çok sert olmayan çocuklarınızın da rahatça yiyebileceği yumuşaklıkta kurabiyeleriniz olur. Kıtır kıtır olsun istiyorsanız üstünün tamamen pembeleşmesi gerekir.
 5. Şeker hamuru uygulaması için
 6. Şeker hamurunu işleyebilmek için oda sıcaklığında olması ve elinizin ısısıyla yoğurarak yumuşatmanız gerekiyor. Şeker hamurunu değişik renklerde Eminönü’nden satın alabilirsiniz. Videoda gördüğünüz süslemede kullanılan kalem, gıda kalemi. Şeker hamuruna şekil verdikten sonra kurabiyenin üzerine fırçayla su sürdükten sonra yapışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}