Soğan Kebabı

By Yasemin Güneş

kebab, mutfak, soğan, yemek tarifleri

Soğan Kebabı
Recipe Type: Et Yemekleri
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 3 Kişilik
Tarif kebaptan da anlayacağınız üzere Güney Doğu Anadolu Antep mutfağından. İhtiyacınız olan 3 ana malzeme çok önemli lezzetli bir nar ekşisi, boyları birbirine denk soğanlar ve yağlı güzel bir koyun eti. Aklınıza soğan kebabını arpacık soğanla yapmak gelebilir ama çok küçük olduğu için pişerken kaybolacaklardır. Beyaz ya da mor soğan da soğan kebabı için uygun değil. Not: İkinci aşama için ocağın üzerine konabilen bir tepsi de yaparsanız size kolaylık olur.
Ingredients
 • 400 gr koyun-kuzu yağlı satır kıyması
 • 9-1o adet birbibine eşit küçük boy kuru soğan
 • tuz ve karabiber
 • 1 çay bardağı nar ekşisi
 • isteğe bağlı toz kırmızı biber
 • 1,5 bardak su
Instructions
 1. -Soğanları kabuklarıyla yıkadıktan sonra iki kenarından biraz kesip en dıştaki tek kabuğunu temizleyin. Tek kabuk olmalı çünkü kabuklarıyla pişecekler. Ortadan ikiye ayırın ve tepsiye ikiye kestiğiniz soğanları eşlerini kaybetmeden dizin.
 2. -Yağlı koyun etinizi kasabınıza satırla kıyma haline dönüştürtebiliyorsanız yapın. Siz yapabiliyorsanız evde yapın, eğer hiç biri olmuyor ise kıyma makinesinde bir kez çektirin.
 3. -Satır kıymasına tuz, bolca karabiber ekleyip yoğurmaya başlayın. Yağlı bir kıyma olduğu için önce yayılacak sonra kendisini toplayacaktır. En az 10 dakika yoğurun. Üzerine bir bez kapatıp dolapta dinlendirin. Eğer bu harcı bir gece dinlendirirseniz daha da güzel olur.
 4. -Fırını 200 dereceye ayarlayın. Harcınızdan aşağı yukarı soğanlar büyüklüğünde top köfteler yapın. Soğanların arasına fotoğraftaki gibi dizin.
 5. -Nar ekşisini 2 su bardağına pay edin. Bardaklardan birine 1 tatlı kaşığı kara biber, tuz ve arzuya göre toz kırmızı biber ekleyip 3/4 ünü dolduracak kadar su ekleyip iyice karıştırın. diğer bardağın üzerine de 3/4 ünü kaplayacak kadar su ekleyin.
 6. -Baharatlı olan karışımı tepsinin üzerine soğan ve köftelere de bolca gelecek şekilde kaşıkla dökün.
 7. -Ben bu tariften yiyeceğim için ekstra hiç yağ ilave etmedim. Kıymam da olması gerekenden daha az yağlıydı. Kebaplarda lezzeti veren ana unsur yağdır. Gerektiği kadar yağlı kıyma kullanırsanız kebabınızın lezzetsiz olma ihtimali hiç yok. Koyunun döşünden çektirebilirsiniz. Daha az yağlı kıyma kullananlar varsa lezzet için üzerine bir kaç tereyağ parçası koyabilirsiniz.
 8. -Bu şekilde fırına verip yaklaşık 30 dakika pişirin.
 9. Soğanların biraz diri oluşu sizi rahatsız etmiyorsa afiyetle yemeye koyulabilirsiniz. Yok ben sabırlıyım dayanırım diyorsanız bu aşamadan sonra terletme işlemi var. Fırında soğanlar yumuşacık olana kadar pişmiyor. Fırından çıkardıktan sonra tepsisiyle ocağın üzerine alıp üzerini folyo ile sıkıca kapatın. Dibindeki suyu kontrol edip ihtiyaç varsa üzerine diğer nar ekşili sudan ekleyip 15 dakika kadar kısık ateşte zemindeki nar ekşili suyla soğanlar pişmeye devam etsin. Böylece sosu içine iyice çekecek ve yumuşacık olacaklar. Bu işleme terletme işlemi deniyor. Tepsiniz benim gibi ocak için uygun değilse doğuda yapıldığı gibi, soğanları dış kabuklarından çıkarıp uygun bir tencere yada güveç tencerisine aktarabilir, üzerine de köfteleri ekleyip aynı işlemi yapabilirsiniz.
 10. Artık soğan kebabınız yemeye hazır. Afiyet bal şeker olsun bunların dışında öneri ve görüşleriniz var ise lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin, teşekkürler…

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}