Tavuklu Maklube

By Yasemin Güneş

mutfak, Tavuk, yemek tarifleri

Tavuklu Maklube

Recipe Type: Tavuk Yemekleri
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 6 Kişilik
Ingredients
 • 3 tane patlıcan
 • 3 tane patates
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • Tuz
 • Karabiber
 • 2 su bardağı baldo pirinç
 • 1 adet tavuk göğsü
Instructions
 1. Patlıcanları iyice yıkayın ve kurulayın. Patlıcanlarınızı pijama şeklinde soyun. Boyuna (ince-uzun) olacak şekilde dörde bölün. Patatesleri de soyun ve halka halka doğrayın. Bir kaba tuzlu su hazırlayın. Patates ve patlıcanları 10 dakika civarı tuzlu suda bekletin. Patlıcanları ve patatesleri sudan çıkartın ve süzüp, yağda kızartın, bir kenarda bekletin.
 2. Tencereye bol su ve isteğe göre tuz koyup tavuk göğsünü haşlayın. Haşladığınız tavuk göğsünü çıkarıp fotoğraftaki gibi parçalara ayırın. Tenceredeki suyu dökmeyin.
 3. Yemeği pişireceğiniz tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını koyup ve altını yakın. Soğanı ince ince doğrayın ve kızgın yağda kavurun. Soğan kavrulduktan sonra tavuk etlerini de ekleyerek birkaç dakika daha birlikte kavurun. Ocağın altını söndürdükten sonra tavuk ve soğana bir tutam karabiber ekleyip, karışımı başka bir kaba boşaltın. Kızaran patlıcanları tencerenin dibine fotoğrafta görüldüğü gibi papatya şeklinde dizin. Patatesleri de kenarlara dik gelecek şekilde dizin. Diğer kaba aldığımız tavuklu karışımı patlıcanın üzerine eşit şekilde yayın.
 4. Pirinçleri bir kaba ekleyip iyice yıkayın. Pirinçleri süzüp, tenceredeki tavuklu karışımın hemen üstüne pirinçleri eşitçe ve aralara pirinç girecek şekilde yayın. Diğer tenceredeki tavuk suyunu kaynatarak içinden 3 su bardağı tavuk suyu alıp karışımın olduğu tencereye bir kenardan yavaşça dökün. Suyu döktükten sonra tadına bakıp isteğe göre tuz ekleyebilirsiniz. Ardından tencerenin altını kısık ateşte yakıp, tavuk suyu çekene kadar pişirin. Pirinçler diri kalırsa üstüne sıcak tavuk suyu ekleyip pişirmeye devam edebilirsiniz. Yemeğimiz piştikten sonra servis yapmak için 10 dakika buharında bekletin.
 5. Maklube sunumu ise tepsiye ters çevrilerek yapılır. Yanında salata ve yoğurtla servis yapmanızı öneririz. İsterseniz bir tepsiye ters çevirip, yanına papatya şeklinde, bir yoğurt bir salata gelecek şekilde süsleyebilirsiniz.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}