Türk Kahvesi

By Yasemin Güneş

İçecekler, Kahve, mutfak, yemek tarifleri

Türk Kahvesi

Recipe Type: İçecekler
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 1 Kişilik
Bunun da tarifi yazılır mı demeyin. Misafirlerinize ikram edeceğiniz ya da kendiniz keyifle içeceğiniz güzel bir Türk Kahvesi istiyorsanız kahveniz taze olmalı. Yeni çekilmiş Türk Kahvesi her zaman daha lezzetli ve köpüklü olur. Aldığınız Türk Kahvesini taze tutmak için dikkat etmeniz gereken bir nokta ise kahveyi nemli ya da ıslak kaşıkla almamanızdır. Hava almayan kapalı kapta ya da konserve şişesinde Türk Kahvenizi muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca Türk Kahveniz bayatlamasın ve kokusunu kaybetmesin diye muhafaza ettiğiniz kahvenin içerisine 2-3 adet küp şeker atın.
Ingredients
  • 1 kahve fincanı soğuk su
  • 1 tatlı kaşığı türk kahvesi
  • İsteğe göre şeker
Instructions
  1. Türk Kahvesini yaparken mutlaka soğuk ve hazır su kullanın. Çeşme suyunda bulunan klor Türk Kahvenizin yeterince iyi olmamasına neden olabilir. Ayrıca gerçek kahvenin tadını almak için şekeri olabildiğince az tutun, mümkünse şekersiz için. Unutmayın ‘az şeker, çok tat’.
  2. Türk Kahvesi için mümkünse bakır cezve kullanın. Cezvenize önce suyu ekleyin. Ardından kahveyi ve şekeri ekleyin ve 1-2 kez karıştırıp kısık ateşteki ocağa koyun. Kahveyi kesinlikle kısık ateşte pişirin. Kahvenin tadını bulması için kısık ateşte pişirmek şart.
  3. Türk Kahveniz kısık ateşte fotoğraftaki gibi köpürmeye başlayınca üzerinden tatlı kaşığıyla alıp kahve fincanlarına aktarın. Bu işlemi cezvede köpük azalana kadar 2-3 kez yapın.
  4. Köpükleri aldıktan sonra cezvede kalan kahveyi 1-2 kez taşırarak kahve fincanlarına dökün.
  5. Kahveyi yaparken çok çok değil de birer ikişer kişilik yaparsanız hem daha köpüklü hem de daha lezzetli olacaktır. Kahvenin yanında verilen su Türk Kahvesinden önce içilmeli ve kahvenin tadını daha iyi alabilmek için önceki aroma tatları giderilmelidir. Afiyet olsun!

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}