Yeşil Mercimek Pilavı

By Yasemin Güneş

mutfak, Pilavlar, yemek tarifleri

Yeşil Mercimek Pilavı

Recipe Type: Pilavlar
Cuisine: Türk
Author: Zeynep
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 4 Kişilik
Ingredients
  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 su bardağı bulgur
  • 1 adet soğan
  • Zeytinyağı
  • Kimyon,tuz,karabiber
Instructions
  1. Bir tencereye yeşil mercimeği koyup üzerine 4 parmak geçecek kadar sıcak su ekleyip (çok ezilmeyecek şekilde) 20 dakika haşlayın. Yeşil mercimek haşlanırken diğer malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Soğanı ince ince doğrayın. Pilavlık bulguru birkaç kez soğuk suyla yıkayıp süzün.
  2. Pilavı pişireceğiniz tencereye 4 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin. Yağ kızınca üstüne soğanı döküp pembeleşene kadar karıştırarak pişirin. Ardından sulandırılmış salçayı ilave edip karıştırın. Bulguru da ekleyip 1-2 kez karıştırıp mercimeği de ekleyerek birlikte biraz karıştırın.
  3. Ardından üzerine 3 su bardağı sıcak su ekleyip 1-2 kez karıştırın. Suyun tadına bakarak arzunuza göre tuz, karabiber, kimyon ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 20-25 dakika boyunca kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Pilavımız piştikten sonra ocağın altını kapatın. Pilav tencerenizin üzerini kağıt havlu ile kapatıp bu şekilde yaklaşık 5 dakika demlendirip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}