Doğum Sonrası Psikolojiniz Değişmesin

By Didem Bektaş


Dünyada sahip olabileceğimiz en değerli şey bebeğimiz. Mantıklı ve sevgi dolu bir evlilikte, çiftler doğru zamana karar verip, bebek yapmaya hazırlanır. Hamilelik süreci başlar ve artık hayatınızın sonuna kadar sizin önceliğiniz bebeğiniz olur. Tabii bu dozu iyi ayarlamak gerekiyor. Her şeyinizle birlikte evliliğiniz de bir anda yok oluverir. Bebeğinizle ilgilenin ama eşinizi de sakın unutmayın. Hele hele hemen her kadında olan bir örnekten bahsedeceğim ki, bu en tehlikelisi..

Doğum yaptıktan sonraki süreçte, özellikle kadınların psikolojisi birden değişebiliyor. Bu değişimin olumlu yönde olduğunu yazmak isterdim, ama ne yazık kı ilişkileri ve kendini olumsuz etkileyen bir tavır ve tutum bu.. Umutlarla dolu bir hayata gözlerini açtı bebeğiniz.. Aşkınızın bir kanıtı adeta.. İlişkinizin en altın çağını yaşamanız gerekirken siz bir takım şımarıklıklar yaparsanız her şey allak bullak olur. Bebekten sonra değişen kadınlar hem kendilerini hem eşlerini hem de bebeklerini kötü etkiliyor bu bir gerçek.

Anne olmak tabii ki en kutsal şey hayatta ama dozunu iyi ayarlamak gerek. Sürekli bir kapris, ben buyum sen busun konularına girmek, başka hiçbir şeyi gözü görmemek olmayacak şeyler. Ne yazık ki, doğumdan sonra girilen psikoloji gereği bunlar yaşanabiliyor ailelerde.. Eşlere de burada görevler düşüyor. Eşi ve bebeğiyle özenle ilgilenmesi gerek. Elbette aynı şekilde kadının da eşiyle ilgilenmesi, evde sıcak bir ortam yaratıp bunu sürdürmesi erkek için bebekten sonra beklenilen bir tutum. Ben size dört dörtlük ev işi yapın, kocanız gelince abartılı bir şekilde onla ilgilenin demiyorum.

Siz beni çok iyi anladınız.. Bebek önceliğiniz ve tabii doğum sonrası kendinize de bakmanız önemli. Hem kendinizi iyi hissetmek ve bu modan çıkmak için, hem eşinize güzel görünmek için mutlaka loğusalıktan çıkınca, spor ve sağlıklı beslenmeye devam edin. Yavaş yavaş da olsa bir salona gidebilir, eve bir kondisyon aleti alabilir veya en azından tempolu yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Açık ve temiz havada egzersiz yapmak daha çabuk forma girmenizi sağlayacaktır.

Bir kadının aynada gördüğü ve ondan aldığı haz da, moralini ve psikolojisini tavan yaptırır. Dağınık olmaktan da uzak durun. Sadece evden söz etmiyorum. Kendinizi toplayın, silkelenin ve kendinize gelin. Saçlarınıza özen gösterin, hafif de olsa yüzünüzü renklendirin. Sağlıklı beslenerek de psikolojinizi destekleyebilirsiniz. Özellikle sebze ve meyveler, taze sıkılan meyve suları sizi motive edecektir.

Bu gibi konulara dikkat ederek, psikolojinizi ayakta tutabilirsiniz. Çünkü, bir insan her şeyden önce kendine değer ve önem vermelidir. Ki, etrafına da yararlı olabilsin. Eşiniz sizi bu şekilde gördüğünde o da bu psikolojiden, yeni baba olma halinden çıkacak ve size şevkle destek olmak isteyecektir. Birlikte geçireceğiniz romantik dakikalar ve bebeğinizle olan anlarınız size dünyaları verecektir. Özetle demek istediklerimiz umarım anlatabilmişimdir. Siz de bu durumları yaşıyorsanız lütfen benimle yorumlarınızı paylaşın. Sevgiyle kalın..

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}