Birlikteyken Yalnız Mı Hissediyorsunuz?

By Didem Bektaş

aşk, huzur, mutluluk, sevgi, yalnızlık

İlişkilerimiz bazen karmaşık bir hale gelebiliyor değil mi? Bazen ilişkimiz olduğu halde yapayalnız hissedebiliyoruz. Bunun altında yatan sebepleri kurcalamak gerekir. Suçlu aramak yerine, hatalı davranışları karşılıklı olarak düşünmek gerekir. Ya siz, ya da sevgiliniz bir yerde bir hata yapmış olabilir. Hatalar insanlar içindir. Yalnız, ilişkiyi bitirecek ya da yıpratacak düzeyde ileri gidilmişse ona bir şey diyemem. O noktada durup düşünmek ve gerçekten devam etmek istiyor musunuz bunu ölçüp tartmak gerekir. Birlikte iken bile yalnız hisseden binlerce çift var maalesef. Evlilikte özellikle ilerleyen yıllarda bu duyguların arttığını görebiliriz.

Henüz 3 yıllık evli bile olsanız 40 yıllık evli çiftler gibi her şeyi yaşayıp tükettiğinizi hissedebilirsiniz. Aranızda geçen şeylere de bağlıdır bu durum tamamen sizin psikolojinize de bağlı olabilir. Böyle hisseden binlerce insan ve çift varken siz neden hissetmeyesiniz? Evlilik terapisi çare olabilir, bazen de ayrı yaşamak. Evleri bir süreliğine ayırmak, ilişkiniz hakkında sağlıklı bir karar vermek adına iyi gelebilir. Maalesef ileri boyutlu bu duygularda çoğu zaman da, ilişkinin bitmesi gerektiği, ömrünün artık dolduğu da belirtilerden biri olabilir.

Yapılacak herşeyi yapmışsanız ve karşı taraftan etkileşim alamadıysanız yapılacak şey o ilişkiyi bitirmektir. Çünkü artık o ilişki, ilişki olmaktan çıkmış kanayan bir yaraya dönüşmüştür. Hayatınızda çürük ve sancılı bir yaraya ihtiyacınız olmamalı. Kadın da olsanız, erkek de olsanız bu tür bir ilişkiye alışkanlıktan veya başka bir sebepten asla devam etmemelisiniz. Sadece yatakları veya odaları ayırmak da bazen çare olmuyor. Sonuçta siz yine birbirinizi görüyorsunuz. Hele bir de çocuklar varsa, iş daha da çetrefilli bir hal almaya başlıyor.

Çocuk için vazgeçilmeyen aile birliği yüzünden, siz sürükleniyorsunuz fırtınada.. Onun için oturup karşılıklı bir karara varmalı, yaraları sarmak adına ne var ne yoksa ortaya koymalısınız. Yok olmuyor diyorsanız da bu ilişkiyi sevgili de olsanız, evli de olsanız bitirmenizde fayda var. Hem sizin için, hem de çocuklar, yakınlar ve etrafınızın sağlığı açısından.. Birlikte iken yalnız hisseden her çift ilişkinin süresinin dolduğunu inanmıyor. Sadece ara kaçamaklar başka tatlar arama duygusuna kapılıyor.

Bu durum topluma aykırı da olsa bazen ilişkiye iyi gelebiliyor. Yani, aldatma dürtüsü kadında da erkekte de var olan bir his. Zamanı ve yeri geldiğinde aşırıya kaçmayan flörtler aslında bir noktada sevgilinize verdiğiniz değerin farkına varmanıza yardımcı olabiliyor. Ben kimseye aldatın ihanet edin yıkın geçin, üzün, mutsuz edin demiyorum. Fırtına çıkar ve aniden yapraklar, kuşlar, kumlar sürüklenmeye başlar. O küçük kuşun bir suçu yoktur ama fırtına çıkmıştır bir kez. İçinde bulunduğu her şeyi savurur..

Bunun gibi ilişkilerimizde de zamanı gelince yaşanacak şeyler yaşanır ve ne olacaksa olur. Sizin vereceğiniz karar ile ilişkiniz yönlenir. Tamam mı, devam mı? Gerçekten her şeye rağmen onunla birlikte olmak istiyor musunuz, o size iyi geliyor mu? İşte tüm düğüm bu sorunun cevabıyla birlikte çözülür.. Kendinize iyi bakın..

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}