Kalbinize Dair 10 Anahtar

By Seda

güen, hata, kalbiniz, kalp, sevgi

Bu bloğumda kalbe dair söylenenleri, hepimizin dilinden düşmeyen anahtar noktaları bir arada yazmak istedim. Özetle kalbin niyeti nedir? Kalbinizi nasıl kullanacaksınız? Biraz toparlamak asıl niyetim Bunların tümü bir araya geldiğinde çok yoğun ama bir o kadar da gerçeklerle dolu on madde.[highlight] Bu haplardan her gün bir doz alın, kalbe iyi gelecektir.[/highlight]

  1. Kalbiniz sizin gizli bahçenizdir. Bahçenizin yüzü bazen güler, bazen de ağlar.  Yalnız önemli olan şey, daima yeterince güneşi, kararınca yağışı olmalıdır. Aksi halde kurur, yanar ya da çürür. Kurumuş, kavrulmuş veya çürük çarık içindeki bir kalbi tekrar yaşatmak çok zordur. O’na iyi davranın.
  2. Kalbinizde çözümlenememiş her ne varsa; ona karşı anlayışlı olun. Kalbinizin sorularını anlayışla karşılayın. Eğer o tedirgin oluyorsa, mutlaka bir bildiği vardır. Size bu şekilde yol göstermeye çalışıyor olabilir.
  3. Kalbinize karşı sabırlı olun. Anlam veremediğiniz ve nedenini bilmediğiniz yığınla duygusu oluyor elbette ama lütfen dikkat! Tüm cevapları hemen şimdi bulmaya çalışmayın. Bu baskı kalbinizi yanlış anlamanıza sebep olabilir. Sakin ve ona güvenir şekilde birlikte adım atacaksınız.
  4. Dilini tam olarak çözemeseniz de, o sizin kendi kitabınız. Size ait. Zaman içinde, okudukça anlam kazanacak bir kitap bu ve en önemlisi de her satırında yaşanması gereken bir dolu an taşıyor. Hem kendiniz yazıyorsunuz, hem kendiniz okuyorsunuz. Sonsuz bir alışveriş.
  5. Gerçek şu ki; yaşadığınız hayatın kalbinize gerçek etkilerini içtenlikle kabul ettiğinizde, günün birinde elbette anlamlandıracaksınız da. Sabır en önemlisidir.
  6. Kalbinizi ilgiyle ve şefkatle dinlediğinizde, ritmi size huzur verecektir. Kulak arkası ettiğiniz her duygu, emin olun size bir şekilde geri dönecek ve kendini haklı çıkartacaktır.
  7. Gözler kalbin aynasıdır derler. Yalan nedir bilmez onlar. Çoğu durumda kalpten gelen sözleri söyleyecek halimiz olmaz. Ya korkarız, ya güvenmeyiz. Bazen de basiret bağlanır, akla gelmez o an kelimeler. Kalbin söylediklerinin tarifi çok zordur kimi zaman. Ama bakmasını bilen göz, halini her daim dürüstçe anlatır. Ancak görmesini bilen göz, kalbin söylediğini görebilir.
  8. Kalbinizde sevgiye ne kadar çok yer verirseniz, hayat da o kadar bonkör davranır size. Saf ve gerçek sevgi asla karşılık beklemez, her atımında “sev” demekle meşguldür. Beklentilerin yük vurmadığı sevgiler mutlaka katlanarak sahibine geri döner.
  9. En büyük hatalarınız dahi, kalpten gelen sevgiyle silinir. Kalbinize güvenin. Onun her şeye makul bir açıklaması vardır. Hatalarımız da bize ait birer mücevher.
  10. Kalbinde sevgiye yer vermeyenleri kınamayın. Onlar için hissedilecek en doğru his acımaktır. Çünkü tek bir güzel kalp, insana tüm dünyayı verebilir.
About the author

Seda düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı sever. Mutlu olmak için çalışır. Hayatı ve kendini sorgular. “Neden?”ler kadar, “Nasıl”lar peşindedir. “An”ları yakalamak ve yaşamak gerektiğine inanır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}