Küçük Kadınlar Büyüdükçe

By Seda

büyük kadınlar, kadin, kadınlar, küçük kadınlar

çiçekli kadın

Küçük kadınlardan, büyük hareketler geldiğinde manzara gerçekten çirkinleşiyor. Oysa; ya büyük insan niteliği taşımaya uğraşmalılar, bu amaç doğrultusunda meziyetlerini geliştirmeye gayret etmeliler, ya da kendi kapasitelerini aşan davranışlara girmemeliler. Özellikle gençken ve toyken, insanlar her zaman doğru olanı algılayamayabiliyor. Büyüdükçe insanın ciğeri de, algısı da, düşünce kapasitesi de artıyor olmalı ki; belli bir hayat tecrübesine sahip olanlar, önünde, sonunda doğru hareketleri tercih edebiliyor ve bunları pek ala layığıyla uygulayabiliyor.

Özellikle kadınların dünyası çok daha karmaşık mesajlarla doludur. Erkek dünyası bir kenarda bu mesajları algılamaya uğraşa dursun, kadınlar da kendi aralarında oldukça tonajlı tavır alış verişleri yaşar. Sanmayın ki; sadece erkekler kadının bu karmaşık durumdan şikâyetçidir. Kadınlar da kendi aralarında yaşananların hazımsızlığını çeker bazen. İnsanda sinir yapar, gaz yapar bazı tavırlar.

yumruklu kadın

Neden iki dakika önce yüzüne gülen kadının, iki dakika sonra kapris küpüne dönüştüğüne şaşarsın. Karşındakinin yaptıklarına mantıklı bir açıklama bulmaya uğraşırken, içindeki şeytan kadın dürter durur seni; karşı hamleleri düşünmeye başlarsın. Hiç istemesen de, tarzın değilse de, bu kötü manzaraya bir de senin katkın olur. Kadınlık gururu gereği mi? Adrenalin sevdiğinden mi? Hayır, hiç biri! Gerek görmüşsündür ve verilecek bir ders vardır. Hamle yapmak kadınların doğasında var! Belli ki daha fazla strateji ve satranç oyunlarına yoğunlaşmalılar. Bu kadar aksiyon hiç yoksa cilde zarar.

Kadın rahat durmaz. O, nedenleri sorgulamak ister. Beğenmediği, yanlış gördüğü bir hareket karşısında hiç üşenmez, çıkartıverir tırnaklarını. Özetle; kaşınanı kaşır kadın. Hiç üşenmez! Ancak küçük kadınlarla büyük kadınlar arasındaki fark tarzlarında yatar.

olgun kadın

Küçük kadınlar büyüdükçe, efendiliğin ne kadar önemli bir özellik olduğunu anlar ama kafasına vurup, ağzındaki lokmayı alamazsınız asla. Onlar sadece lüzumsuz vaziyetlere girmekten kaçınmayı öğrenmiştir. Durup dururken, olmadık laflar söylemez kadın büyüdüğünde. Böylece sessizliğin kıymetini keşfetmişcesine sakindir ama hakkını da yedirtmez.  kıl çeker gibi hallederler işlerini. Cesaretleri duruyordur oysa ki. Göstere göstere vurmaz sadece kadın büyüdüğünde.

Ağlamak en doğal hak! Ama küçük kadınlar büyüdükçe daha az ağlar. Hayat sahnesinde şov yapmayı yeni yetmelere bırakmıştır. Büyük kadınlar sakince tutar yasını ve yine sessizce yürütür gemisini. Önemli olanın yaşadığı zorluklara karşı direnmek olduğunu bilir ve yalnızca gemisini limana götürmekle ilgilenir. Fırtınaların ve dalgaların zorluklarında bazen mürettebattan destek almak iyi gelir elbette. Yine de muhabbetin değil, varılan noktanın önemini taşır omuzlarında. Büyük kadınlar laflarını gelişi güzel savurmaz rüzgara. Her bir kurşunu şimdi çok daha değerlidir onun için.

çınar ağacıO yüzden başkalarının ne yaptığına, ne dediğine pek bakmaz. Kendi öz değerlendirmelerine bakar. Umursadığı şeyler kendi başarıları veya kendi mutluluğudur. Böylece yaşamak için ihtiyaç duyduğu yakıtı kendi kendine üretir ve daha bir yıkılmaz hale gelir.

Büyük kadınların tek korktuğu; bir gün çınar olmaktır.

 

 

About the author

Seda düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı sever. Mutlu olmak için çalışır. Hayatı ve kendini sorgular. “Neden?”ler kadar, “Nasıl”lar peşindedir. “An”ları yakalamak ve yaşamak gerektiğine inanır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}