Güne Zinde Başlamak İçin Kahve Dışındaki Seçenekler

By Seda

Kahve, sabah, uyanmak

kahveİtiraf ediyorum: Ben bir kahve bağımlısıyım. Sabahları uyandığımda ilk iş o kaynayan suyun kahveyle kavuşmasını takiben, mis gibi kokan kahvemden bir yudum almaktır. Kahve içmeden uyanamam, kendime gelemem ve bu alışkanlığımdan da sanırım vazgeçemem. Tanzanya’dan katkısız ve çok lezzetli olan doğal kahve ithal ediyorum, benim gibi midesi hassas olan kahve severlere satıyorum. Daha ne diyeyim? Kısacası kahve keyfi benim sabahlarımın anlamıdır. Yoksa siz sabah kahvesi içmez misiniz?  Biliyor musunuz; sabahları insanı ayıltacak, güne zinde başlamasına yardımcı olacak, kahve dışında başka seçenekler de var.  Kahveye haksızlık olmasın ama, belki siz de bilmek istersiniz diye düşündüm ve paylaşmak istedim. Ya siz, nasıl kendinize geliyorsunuz?

elma   1- Elma

Elmanın vücudumuza faydalarını eminim biliyorsunuz. İçerdiği fruktoz sayesinde şeker ihtiyacımızı doğal olarak karşılıyor ve dolayısıyla verdiği enerji sayesinde uyanmamıza yardımcı olacağı da aşikar. Sindirim sistemimize yavaş yavaş dahil olan elma, karbonhidrat ihtiyacımızı da giderdiğinden, enerjiye  dönüşür ve kolayca harekete geçmemizi sağlar.

 

çikolata bar2- Çikolata
Diyelim ki kahveniz kalmamış ve o sabah kendinize bir türlü gelemiyorsunuz. Her ne kadar kilo aldırıcı ve aslen mutluluk kaynağı olarak bilinse de, çikolatalı yiyecekleri kahve yerine deneyebilirsiniz. Sonuçta o da kakao çekirdeğinden yapılıyor. Kahvenin kardeşi! Böylelikle hem çikolatanın mutheşem tadını çıkarmış, hem de enerji düzeyinizde artış sağlamış olacaksınız. Çikolatalı besine kavuşur kavuşmaz kendinize geleceğinizden hiç şüphe yok. Çikolata, normal bir sindirim sisteminde en az kahve kadar çabuk bir şekilde işlenir. Mesela sıcak çikolata… Nefis. Bu arada siyah çikolatayla beyaz çikolatanın bu anlamda birbirinden farkı olmadığını söylemeliyim.

 

tuz3- Tuz Koklamak

Tuz koklamanın sarhoş ayıltma yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Bayılan birini ayıltmak için de kullanırlar. Çok fazla kullanıldığında sinüslere ve dolayısıyla beyne de hasar verebilir. Ama mutlaka ayılmanız ve bir an evvel kendinize gelip güne başlamanız gereken zamanlarda baş vurabileceğiniz bir yöntemdir.

 

4- Enerji İçecekleri

Gün ortası olmuş ve siz hala yeterince enerjik değilsiniz. Her ne kadar sağlıklı bir seçenek olmasa da, adı üzerinde, yapılacak şeylerden biri de enerji içeceği içmek.

 

kahvaltı5- Güzel Bir Kahvaltı

Vaktiniz varsa şöyle misler gibi kokular eşliğinde güzel bir kahvaltı sofrası hazırlayabilir ve keyifli keyifli güne başlayabilirsiniz. Doğal olarak tüm vücudunuz uyanmak ve bu şenliği kutlamak gerektiğini fark edecektir. Sadece kahvaltının kokusu değil, yiyecekler de size enerji vereceği için metabolizmanızı harekete geçirir ve uyanmanızı sağlar. Hem de kahveye gerek bile kalmadan.

 

6- Sabah Sporu

Elbette sabah sporu yapmaya her zaman vakit bulamayabilirsiniz. Ama güzel bir yürüyüş ihtiyaç duyduğunuz tüm enerjiyi size kazandıracaktır. Kalori yaktığınız ve sağlıklı yaşama dair attığınız bu olumlu adımın ötesinde, hem kaslarınız açılacak, hem de kan dolaşımınız hızlanacak. Sonrasında güzel bir duş. Tamamdır. Artık güne hazırsınız.

 

su içmek7- Su

Sabah kalkar kalmaz bir bardak limonlu su içebilirsiniz. Ayrıca, güzel bir duş almak, bence sabahları güne başlarken yapılması mutlaka gerekli, rutin hareketlerden biri olmalı.  Vücudumuzun doğal ihtiyaçlarından biri olan suyu es geçmemek lazım. Güne sağlıklı bir başlangıç için, mutlaka su!

 

müzik28- Müzik

Müzik dinlemek hem ruhumuzu rahatlatır hem de aynı zamanda bizi uyandırır. Verdiği enerji sayesinde havaya girip hareketlenmeyen neredeyse yoktur sanırım. Elbette tahammül düzeyiniz ve beğeni tarzınız doğrultusunda. Ayrıca, bir gece önce sağlıklı bir uyku uyuyabildiyseniz, ertesi gün kendinize gelmeniz de o kadar rahat olacaktır. Belki de alarmınızı müzikle değiştirebilirsiniz. Hatta sabah işe veya okula gidiş rutinlerinizi yaparken, arka fondan gelen melodiler eşliğinde keyifle hazırlanmaya kim hayır diyebilir ki?

About the author

Seda düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı sever. Mutlu olmak için çalışır. Hayatı ve kendini sorgular. “Neden?”ler kadar, “Nasıl”lar peşindedir. “An”ları yakalamak ve yaşamak gerektiğine inanır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}