Şarap Tadında Dostluklar

By Seda

dostluk, emek, ilişki, mutluluk, paylaşmak, sevgi, sevinç

Şükür mahzenlerde özenle dinlendirdiğim şarap tadında nice dostlarım var. Bazen onlarla sadece  konuşmak dahi çok iyi geliyor. Böyle anlarda; neyi, neden hissettiğimi çözümleyebilmek açısından olduğu kadar, yalnız olmadığımı görmek de bana çok moral veriyor doğrusu. Dostluğu devam ettirmek oldukça ciddiye alınacak  bir konu ve son derece emek istiyor.

kız arkadaşDostlukla ilgili bu yazıyı yazmayı dün özellikle erteledim. Şehir dışında yaşayan ve bana ihtiyacı olduğunu bildiğim bir dostumu, sevgili Tijen’le birlikte sürpriz ziyarete gidecektik. Kopya vermek istemedim. Maceralı olacağı daha başından belliydi. İlk olarak; iki gün önce rezervasyon yaptırdığımız otobüsümüzü kaçırdık. Çek çek çanta elimde, ayağımda topuklu çizmeler, iki kilometre yol yürüyerek bir başka otobüs firmasında ilk gelen otobüste yer bulup en arka koltuklarda yolculuğa başladık. Tek düşündüğümüz, bizi görünce Belma’nın ne kadar sevineceğiydi. Sırf sevinçten ne hale gelecek görelim diye, bilmediğimiz Eskişehir caddelerinde onu telefonla arayıp tam tarifi sormadan, taksiyle üç misli dolaştık. Gecenin bir yarısı 5 saatlik otobüs keyfi (!) sonrasında kapısını çaldık. Yaşadığımız her strese, endişeye ve yorgunluğumuza değdi.

Şu an yazıma onun evinden devam ediyorum. Gece uyumadık Belma’yla. Yıllanmış bu dost muhabbet öyle iyi geldi ki; 24 saat uykusuz kalmış bir halde sabahın sekizinde sızdığım sırada, cümlem ağzımda yarım kalmıştı. Üç kafadar ve bir Golden prensesimiz Eva ile sohbetlerimiz devam ediyor. Sonuçta dostluklar da emek verdikçe gelişiyor ve güzelleşiyor.

sevgiElbette paylaşılanlar arttıkça, her tür ilişki anlamlı hale geliyor. Eğer ilişkin ilerlerken, yeni paylaşımlar söz konusu olmuyorsa, paylaşılan anlar ve tabii ki paylaşımların kalitesi artmıyorsa, ilişkiye yenilikler katılmıyorsa; aynı şeyi devam ettirmenin bir anlamı yok. Bu ilişki dostluk da, bir iş ilişkisi de olabilir, aşk, sevgi veya evlilik de. Emek verdiğin sürece mutlaka ve bir şekilde ilişkiye katkı sağlıyor, güzelleştirip, geliştirebiliyorsun. Ama emek yoksa, yemek de yok!

Belki de kendimi değiştirme  öğretilerine bu denli kafa yormam ve emek sarf etmem de bu sebepten. Ben ilişkilerime emek vermeyi düstur edinmiş biriyim. Eğer dostlarım ve sevdiklerim için yapabileceğim bir şey varken yapmıyorsam, özel bir ilgiyi ya da sevgimi verebilecekken vermiyorsam benim için hayatın bir anlamı kalmıyor. İşte tüm bunları yapabilmek asıl beni mutlu ediyor.

ilişki

Hatta  düşünüyorum da; sevgiyi ve paylaşımları sırf kendi bencilliğimden istiyor da olabilirim. Mantıklı aslında. Bu yüzden yeterince ilgi ve emek göstermeyen ilişkilerimde dahi; karşı tarafı “Aman git! Ne halin varsa gör!” diyerek öteleyemem. Elimden gelmez! Kıyamam! Onları, ilişkiyi harcasınlar diye içleri rahat bir şekilde kendi hallerine bırakamam. Kendimi de uyumlarım, gerekirse karşı tarafı da mutasyona uğratırım.

Eğer hala istemiyorsa, artık herkesi serbest bırakırım. Onu da, kendimi de.

Sevgiyle ve dostlukla kalın.

 

About the author

Seda düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı sever. Mutlu olmak için çalışır. Hayatı ve kendini sorgular. “Neden?”ler kadar, “Nasıl”lar peşindedir. “An”ları yakalamak ve yaşamak gerektiğine inanır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}