Sevgililer Günü İçin Ne Almalı…

By Berna Yargıç

14 şubat, burçlar, parfüm

PARFÜM bir sevgiliye sevgiyi anlatmanın en güzel yollarından biridir. Nasıl bir seçim yapmalı kime hangi parfüm türünü almalı haydi inceleyelim.

Parfümler Koku Olarak 4 Ana Gruba Ayrılır: images

  1. Çiçek Kokuları: Çiçek ve meyve karışımlarından oluşur.
  2. Şipr Kokular: Yağ ve reçine içeren alkolik olmayan çeşittir.
  3. Baharatlı Kokular: Karanfilin temel unsurlarını taşırlar.
  4. Oryantal Kokular: Vanilya, misk ve amber kokularını içerir.

Parfümün Kalıcılığı Nelere Bağlıdır?

Parfümün kalıcılığı, içeriğindeki alkol oranıyla doğru orantılıdır. Koku seçimi mevsimlere göre de değişiklik gösterir. Kış aylarında şekerli, vanilyalı ve baharatlı kokular ön plana çıkar. Yaz aylarında ise daha hafif, çiçek ve meyve kokuları tercih edilmelidir. Parfümün kalıcılığı tenden tene göre de değişim gösterir. Baharatlı kokular esmer tenli insanlarda daha kalıcıdır. Sarışınlar ise genellikle meyve ve çiçek kokularını tercih etmelidirler. Kumrallar ise parfüm seçimini daha geniş yelpazede yapabilirler.

Parfümler herkesin vücut kimyasına göre farklı bir koku verir. Genelde gece parfüm, gündüz ise eau de parfüm kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan parfüm markasının diğer yan ürünleri ( deodorant, roll-on ve losyon gibi)  de kullanılarak koku katlaması yapılır ve kokunun kalıcılığı daha fazla arttırılmış olur

BURÇLARA GÖRE PARFÜM SEÇİMİ

Hangi PARFÜM teninize uygun, bırakın buna BURÇ unuz karar versin!

KOÇ KADINI: Narenciye, amber, orkide ve vanilya kokuları ateş burcu kadınlarına çok yakışacaktır.

KOÇ ERKEĞİ: Misk, paçuli, vanilya, frezya, amber, nane ve yasemin kokuları ateş burcu  erkeğini tamamlayacaktır.

BOĞA KADINI: Lavanta, çay, bergamot, yasemin, gül, paçuli, frezya ve lotus kokuları toprak burcu kadınları için idealdir.

images (3)

BOĞA ERKEĞİ: Ardıç, aromatik otsu kokular, taze meyve ve çiçekler ve sedir kokuları toprak burcu erkekleri için olmazsa olmazdır.

İKİZLER KADINI: Gelincik, menekşe, siyah Frenk üzümü, paçuli, gül, bergamot ve sandal ağacı kokuları hava burcu kadınları için olmazsa olmazdır.

İKİZLER ERKEĞİ: Nane, bergamot, paçuli, misk, amber, karanfil, zambak ve ylang ylang kokuları hava burcu erkeklerinin tamamlayıcısıdır.

YENGEÇ KADINI: Kakule, sardunya, yasemin, misk, zambak ve yosun kokuları su burcu kadınlarına çok yakışacaktır.

YENGEÇ ERKEĞİ: Portakal çiçeği, gül, greyfurt, biberiye, deniz yosunu ve ylang-ylang kokuları su burcu erkekleri için idealdir.

ASLAN KADINI: İris, fulya, narenciye, Hindistan cevizi, misk, ylang- ylang kokuları ateş burcu aslan kadınlarına çok yakışacaktır.

ASLAN ERKEĞİ: Turunçgiller, karamel, tonka fasülyesi, paçuli, vanilya, şekerli notalar kokuları ateş burcu aslan erkeğini tamamlayacaktır.

BAŞAK KADINI: Hanımeli, ceviz, limon, vanilya, sedir, zencefil, biber kokuları toprak  burcu kadınları için idealdir. 

BAŞAK ERKEĞİ: Misk, selvi, okaliptüs, sandal ağacı, bergamot, lavanta kokuları toprak burcu erkekleri için olmazsa olmazdır.

TERAZİ KADINI: Orkide, sümbül, melisa, karanfil, nergis, misk, amber, paçuli kokuları hava burcu kadınları için olmazsa olmazdır.

TERAZİ ERKEĞİ: Yasemin, kakule, tarçın, sedir, sümbülteber, vetiver, menekşe, tolu kokuları hava burcu erkeklerinin tamamlayıcısıdır. 

AKREP KADINI: Portakal çiçeği, sümbülteber, incir, frenk üzümü, vanilya, meşe yosunu, misk, amber kokuları su burcu kadınlarına çok yakışacaktır. 

AKREP ERKEĞİ: Deniz yosunu, bergamot, kakule, nilüfer, gül, sedir, vetiver, misk kokuları su burcu erkekleri için idealdir. 

YAY KADINI: Zambak, manolya, lale, gül, şeftali, amber, petitgrain, yasemin kokuları ateş burcu yay kadınlarına çok yakışacaktır. 

YAY ERKEĞİ: Baharatlı notalar, çay, nane, papatya, ıtır, selvi, kekik, zencefil kokuları ateş burcu yay erkeğini tamamlayacaktır. 

OĞLAK KADINI: Orkide, narenciye, kamela, yeşil çay, karanfil, ylang- ylang kokuları toprak burcu kadınları için idealdir. 

OĞLAK ERKEĞİ: Lavanta, biberiye, meşe yosunu, turunçgiller, paçuli, karamel, vanilya, odunsu notaların kokuları toprak burcu erkekleri için olmazsa olmazdır. 

KOVA KADINI: Vanilya, defne yaprağı, iris, zambak, nilüfer, narenciye notalarının kokuları hava burcu kadınları için olmazsa olmazdır. 

KOVA ERKEĞİ: Lavanta, misk, vetiver, oryantal notalar, sandal ağacı kokuları hava burcu erkeklerinin tamamlayıcısıdır. 

BALIK KADINI: Ihlamur, kamelya, ananas, gelincik, nergis, misk, sedir kokuları su burcu kadınlarına çok yakışacaktır. 

BALIK ERKEĞİ: Aromatik meyveler, sandal ağacı, tarçın, frenk üzümü, turunçgil, çilek kokuları su burcu erkekleri için idealdir.

Berna Yargıç

About the author

Berna 1982 ilkbaharında İzmit'te merhaba dedi dünyaya. Sevimli ve girişkendi belliydi bugünkü benliği adeta. Seyahat aşığı olan Berna işlerinden fırsat buldukça macera dolu yerlere kaçamaklar yapmaktadır. Seyahatin yanında yazmanın da onu mutlu ettiğini keşfettiği günden beri yazılarıyla sizlere keyif verip bilgilendirmektedir. Hayat kısa ama öğrenilecek bilgiler sonsuzdur...

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}