Çikolata bu kadar sevildiğine değiyor öyle değil mi ?

By Burcu

cilt, cıkolata, güzellik, mutluluk hormonu, sağlık

Çikolata başlı başına bir fenomen zaten…

Görünüşü dahi ağzımızı sulandırmaya yeterken kokusu daha da baştan çıkartıcı. Peki yazının daha ikinci cümlesinde ağzınızın sulandığının farkında mısınız ? Ne kadar ilginç değil mi? Çikolatanın birçok faydası vardır ve bunlardan biri mutluluk vermesi. Çikolata mutluluk hormonlarını harekete geçirerek insanların ruhsal durumlarını düzeltmeye çalışıyor adeta. Mutluluk hormonu salgılatmasının yanında kanser ile mücadelede, Kalp hastalıklarında, Kemiklerin beslenmesinde ve cilt bakımlarında faydaları saymakla bitmez. Hele de Bayram günlerinde tüketimi kat ve kat artan bu lezzeti kim sevmeyebilir ki?

Hem tadı hemde sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre; her gün az miktarda da olsa çikolata tüketildiğinde kandaki pıhtılaşmayı önlüyor. Kandaki pıhtılaşmanın yok olması da kalp krizi riskinin çok daha azalması anlamına gelmektedir. Ancak buna aldanıp aşırı tüketimden de kaçınmalısınız çünkü bununda yine kalbe zararı var. Herşey tadında güzel unutmayın. Ayrıca çikolatanın bunca faydasının yanında maharetleri bitmek bilmiyor, içerisinde birçok mineral , kalsiyum , fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır vardır.

Dengeli tüketildiği takdirde çikolatanın birçok faydası var biliyorsunuz ve bunlardan birkaçını paylaşmak istiyorum sizlerle;

*Çikolata içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanserle kıyasıya savaş verir. Ayrıca polyphenol adındaki bileşimlerden meydana gelir. Bu bileşen aynı zamanda meyve, sebze, şarap ve çayın içinde de bulunur. Ama oransal açıdan bakılırsa çikolata ve kakaoda daha yoğun oranda bulunmaktadır.
*Çikolata yorgunluk hissine ve stresede iyi gelmektedir. İçindeki potasyumdan dolayı yorgunluk ve stres anlarını daha da aza indirgemektedir. Ayrıca çikolata sinir sistemine de iyi gelmektedir. İçindeki phenethylamine (PEA) insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.
* Güçlü kemikler için çikolata içinde zengin bir kalsiyum madeni barındırmaktadır.

*Psikolojimize olumlu etki ettiğini de unutmamak gerekir ve özellikle bayanlar mutsuz anlarında yoğun bir şekilde çikolataya ihtiyaç duyarlar. Çikolata yendiğinde vücutta endorfin salgılanır ve bu mutluluk hormanlarını harekete geçirir.

* Çikolata aynı zamanda tansiyona iyi gelir. Yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmektedir.

* Her ne kadar fazla tüketildiğinde dişlere zararlı gelse de yeterince tüketilirse içerisinde bulunan florid dişleri güçlendirir. Ancak içindeki karbonhidrat ve şeker dişlerde çürümeye yol açabilir.

*Çikolata güzelleştirir. İçerisindeki bakır sayesinde cilde , damarlara ve dokulara faydalıdır.

* İçindeki demir ve çinko bağışıklık ve üreme sisteminin gelişmesine iyileşmesine yardımcı olur.

*Çikolata içerisinde bulunan doymuş yağ oranı sayesinde kandaki kolesterol seviyesini dengeler.

 

Çikolatanın faydalarını saya saya bitiremeyiz ancak şimdilik bu kadar yeterli sanırım. Ama fazla tüketildiği zaman zararlı olduğunu lütfen unutmayın.

-Tabikide kahve sevenler için zor olabilir ama canınız kahve istediğinde bir parça çikolata yeseniz çok daha yararlı. Hemde kahveye göre çikolata daha az kafein bulunduruyor içerisinde.
– Ayrıca çikolata diğer çikolatalara oranla diş sağlığı açısından en zararsız olanıdır. Hatta sütlü çikolatanın içerisinde bulunan protein, kalsiyum ve fosfat içerdiğinden diş minesini korur.

– Çikolatayı yeterli seviyede tüketirsek bir zarar görmeyiz ancak fazla tükettiğimizde bu enerjiye sebep olur ve buda kilo olarak bize geri döner. Bu nedenle lütfen dikkatli tüketelim.

 

– Çok aşırı çikolata tüketimi aşırı enerjiye neden olur ve bu da kilo olarak size geri döner. Çikolatayı dengeli tüketmek oldukça önemlidir. Aşırıya kaçmayın.

– Yapay çikolataları tercih etmeyin. Çikolata zorunlu bir gıda tüketimi değil, zevk için tüketilen gıdadır.

– Sadece çikolata satan dükkanlardan ya da kalitesine güvendiğiniz markaları tercih edin. Çikolata tüketiminin hızla artmasıyla sahte, yapay çikolatalar çoğaldığı aşikar. Dikkatli olun.

About the author

Gülümsemek için varım. Ya siz ?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}