En Sık Yapılan Cilt Bakımı Hataları

By cosmotrend

cilt bakımı, güzellik, sağlık

Eğlenceli geçen gecelerin ardından bastıran yorgunluk  sonucunda makyajla yatılması cilt bakımında yapılan en büyük hata. Cilt temizliği hepimizin kazanması gereken ilk disiplin. Bu nedenle sabah akşam cildimizi temizlemeyi unutmamalı asla makyajla uyumamalıyız.

makyaj_temizleme_teknikleri

Gözenekleriniz, siyah nokta ve sivilceleriniz  özel dönemlerde birden suratınızda beliriyor ve canınız sıkılıyorsa çareyi onları sıkmakta bulmamalısınız. Siyah noktaları ve sivilceleri sıkmak onların yayılmasına ve çoğalmasına sebep olur. Çünkü sıkarken her ne kadar hijyenik olduğumuzu düşünsek de mikroplar cildimize yayılır. Bu nedenle cildimizin sorunlu olduğu dönemlerde peeling yapmamalı yalnızca maskelerle çözüm yaratmaya çalışmalıyız. Ayrıca sorunlu bölgeyi alkolle temizleyerek dezenfekte etmek sivilcelerin yayılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Sabahları cildimizin mutlaka su ile temas etmesi gerekir. Gece boyunca sürekli çalışan salgı bezlerimiz ciltteki gereksiz yağı ve toksik maddeleri sabah olduğunda cilt yüzeyinde bırakır. Bu maddeleri temizlemenin en etkin yolu su ve cilt tipinize uygun temizleyicilerle cildinizi temizlemektir.Sabunla yapacağınız temizlik çoğu zaman gözeneklerinize zarar verir ve cildinizin ph dengesini bozar.

krem_glr

Aşırı krem kullanımı cildinizdeki gözeneklerin tıkar. Krem kullanırken  dekolte bölgesine krem sürmeyi unutmak bölgenin kısa zamanda deforme olmasına neden olur.

Göz çevrenizi korumak için daima güneş gözlüğünüzü eksik etmemeli ve yaz kış cildinize spf içerikli ürünler kullanmalısınız. Gözlük kullanmayı unutmak göz kaslarınızın daha çok kullanılmasına kaz ayaklarının kısa sürede belirginleşmesine neden olur.

Cilt tipinizi ve cildinizin ihtiyaçlarına yönelik ürünler tercih etmek çok önemlidir. Yağlı cilde iyi gelen aspirin maskesi kuru ciltleri mahvedeceği gibi hassasiyeti de artıracaktır bu nedenle cilt tipinizi doğru analiz etmeniz çok önemli. Ayrıca haftada birden fazla peeling yapmak cildinizin tahriş olmasına neden olur.

Makyaj fırçalarınızı ve cep telefonlarını her gün hepimiz kullanıyoruz. Buna rağmen bunları düzenli olarak temizlemeyi unutmamız cildimizde sivilcelenme siyah nokta oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu konuda disiplinli olmak birçok cildi siyah noktadan kurtaracaktır.

Düzenli uyku ve bol su tüketiminin cildin en önemli ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Düzenli uyumazsanız gözaltı morluklarınız daha belirgin olur. Cildiniz olduğundan daha yoğun görünür. Su tüketmediğinizde cildiniz kendini hızlı yenileyemez ve pütürler oluşmaya başlar. Her insanın günde en az 2 litre su tüketmesi gerektiğini unutmayın ve uykunuzu düzene sokmaya çalışın. Gece 11 ile 2 arası karaciğeriniz kendini temizliyor ve bu arınmak demek. Bu nedenle sağlıklı bir uyku vücut sağlığınız için hayati önem taşıyor.

IMG_1111Boş olduğunuz bir gün cilt bakımı ve kozmetik dolaplarınızı açın ve bakın. Kavanoz şeklinde 6m 12m yazan ürünler son kullanma tarihinin 6 ay veya 12 ay sonra biteceği anlamına gelir. Son kullanma tarihi dolmuş kozmetik ve cilt bakımı ürünlerini kullanmak cildinize büyük zarar verir. Çoğumuz özellikle far ve allıkların uzun süre dayanabileceğini düşünsekte son kullanma tarihleri dolduğunda ilk günkü kalıcılıklarını kalitelerini maalesef koruyamaz ve kalıcılıklarını yitirdikleri gibi cildimizde sivilcelenme gözenek artışına neden olurlar. Bu nedenle dolap detoksu yapmayı ihmal etmemeli doğru ürünlere doğru yatırımlar yapmalıyız.

Cildinize masaj yapmayı ihmal etmeyin masaj cilt yüzeyindeki kılcal damarları harekete geçirerek kan dolaşımını artırır yenilenmenin hızlanmasını sağlar. Arındırıcı maskelerle cilt yüzeyindeki kalıntıları derinlemesine temizler ve böylece cilt yüzeyinizin zamanla daha berrak ve daha pürüzsüz bir form kazandığını görmüş olursunuz.

Tüm bu hataların yanı sıra cildinize en büyük zararı güneşin verdiğini unutmamalı güneşten koruyucu ürünleri yaz kış kullanmaya devam etmeli ve güneş gözlüğü gerektiğinde şapka kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Hollywood`un en güzel ünlülerinden biri olan Nicole Kidman güzelliği korumanın en büyük sırrının güneşe çıkmamak olduğunu söylemiş.Özetle Porselen gibi bir cilt için disiplinli olmanız çok önemli..

cosmotrend

About the author

89 doğumlu moda tutkusu 4-5 yaşlarında barbielerine ince çorap ve kibrit çöpleriyle topuklu çizme yapmaya çalışırken başlayan o yaştan bu yana her şeyi seçen, seçimleriyle kendini özel kılmayı seven, her gün farklı bir şeye merak duyan, yeniliklere bayılan,kesip biçip dikip giyen,revize etmeyi seven,çizim yapmaya bayılan, şimdilerde uluslararası ilişkiler okuyan,herkesi kendi gibi sanan, ileride modaya yön vermek isteyen denize aşık biri….

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}