Fazla Kilolardan Kurtulma Yolları VOL.1

By Burcu

hazır yemek, stres, su, süt, uyku

Fazla kilolarınızdan kurtulabilmek için önünüzde birçok  farklı yol var…

Her hafta başı diyete başlayıp hafta sonuna gelemeden kendinizi kaçak kaçak atıştırmaya başlamış halde mi buluyorsunuz ? Her hafta ayrı bir diyet listesine mi başlıyorsunuz ? Her hafta ayrı bir diyet ama kilo bir yana gram bile mi veremediniz ? O zaman diyeti bir kenara bırakıp ufak detaylar ile zayıflamaya ne dersiniz?

Azar azar ufak detaylarla kilo verip sağlıklı bir şekilde kilo almadan yaşamanız mümkün. Sıkı durun nasıl olduğunu derhal açıklıyorum.

İşte sıkılmadan ve severek uygulayacağınız ufak ipuçları :

 

images

1- Unutun

Çok severek yediğiniz, yerken kendinizi ayrı bir dünyada hissettiğiniz ama kalori olarakta epey yüksek olan o yiyeceği sadece 40 günlük bir süre için unutmanızı rica edeceğim. Çünkü 40. Günün sonunda o yiyeceğin tadını unutmuş olacaksınız. Denemeye değer öyle değil mi ?

2- Tatları birbirine benzer yiyeceklerden az kalorili olanı tercih edin

Çok sevdiğiniz tatlardan sizi vazgeçirmek asla istemiyorum. Sadece daha dikkatli ve seçici olarak sevdiğiniz hiçbir şeyden vazgeçmeyip kilo verebilmenizin ipuçlarını veriyorum. Örneğin kalorisi yüksek olan portakal suyu yerine kalorisi daha düşük olan domates suyunu bir deneyin. Yada vişne suyu yerine soda içmeyide deneyebilirsiniz.

images (2)

3-Bol su

Ne kadar çok su içerseniz o kadar yağlarınızın erimesine yardımcı olursunuz. Sabah gözünüzü açar açmaz su içmeyi denemelisiniz. Ofiste çalışırken ufak bir şişe her zaman gözünüzün önünde olsun ve bir süre sonra psikolojik olarak ufak yudumlarla bile olsa sürekli su içme alışkanlığı edineceksiniz. Garanti veriyorum.

4-Sosları unutun

Salatalarınıza, yemeklerinize, fast food restoranlarda hamburgerlerin içinde olmazsa olmazların arasında gelir soslarımız öyle değil mi ? Peki bunu bir süreliğine unutmaya ne dersiniz ? Bu soslar sizin fazlasıyla kilo almanıza destek oluyorlar. Ama bunun yerine baharat kullanarak aynı tatlara yaklaşmayı denersek hem daha sağlıklı hemde daha az kalori ile lezzetimize kavuşmuş oluruz.


images (3)

 5-Yemek yedikten sonra hemen uyunmamalı

Kilo almamak için öncelikle yemek saatinizi düzenlemelisiniz. Akşam 7 den sonra mümkünse sadece meyve tüketmelisiniz. Ve asla ama asla yemek yedikten hemen sonra yatağa girmeyin. Yedikleriniz anında kiloya dönüşecektir.

6-Sık sık ve ufak ufak yiyin

Kilo verirken genellikle yapılan hatalardan biri günde bir yada iki kez yemek yenmesidir. Bu büyük bir yanılgıdan başka bir şey değildir. Vücudumuz sık ve az yediğimiz zaman yediğimiz besinleri anında tüketmeye başlar. Ama uzun aralıklarla fazlaca yenen yemeklerde beynimize giden sinyaller aynen şu şekildedir ‘’ Bu besinlerin hepsini tutun çünkü günde bir iki kez yemek yiyor biz enerjimizi nereden bulacağız.Depolayın yağları’’ Bu şekilde olmaması için sık yiyin ve beyne giden sinyaller ‘’ bu hep yemek yiyor zaten dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz besinleri ‘’ olsun.

images (4)

7-Süt içmek güzeldir

Süt ve yoğurt yağ yakmaya birebir besinlerdendir. Bunun sebebi kalsiyum metabolizmayı hızlandırıp vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda eğer bu ürünlerin light olanlarını tüketirseniz 2 katı daha fazla yağ yakımı olacağını garanti ediyor diyetisyenlerimiz.

 8-Güzel bir uyku her derde deva

Düzenli uykunun psikolojimize iyi geldiğini hepimiz biliriz ama kilo vermeyede yardımcı olduğunu söylesem ne dersiniz ? Araştırmalara göre az uyunduğu zaman normal bir günde yakılan enerji yakılamadığından metabolizma yavaşlar. Ama düzenli uyku uyunduğunda metabolizma sağlıklı bir şekilde çalışır ve yediğiniz besinleri hızla tüketir.

9-Stres kiloyada etki ediyor.

Stres her şeye zararlı farkında mısınız ? Stresli olmak vücudumuza nasıl etki eder biliyor musunuz ? Stresli olduğumuzda vücudumuz stres hormonları salgılar ve bu hormonlar otomatik olarak karın bölgesinde toplanırlar. Simit adı verilen yağ bölgemizin en büyük sebeplerinden biride strestir. Bol bol sosyal aktivitelere katılın ve sizi ne mutlu ediyor bunu bulup üzerine gidin. Sağlıklı  bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

10-Hazır yemekler = Kat kat fazla yağ öbekleriindir

Katkı maddeleri vücuda hem zararlıdır hemde kilo aldırır. Hazır yemekler yada hızlı olması amacıyla çalışan kadınların tercih ettikleri dondurulmuş besinler içerdikleri katkı maddeleri sayesinde normal yemekten çok daha fazla kaloriye sahiptir. Bu nedenle taze besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

About the author

Gülümsemek için varım. Ya siz ?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}