Fazla Kilolardan Kurtulma Yolları VOL.2

By Burcu

cıkolata, dans, krema, soda, su

Fazla kilolarınız için ufak ipuçlarına devam ediyoruz bu yazımızda da.

indir

1-Lifli yiyecekleri tercih etmelisiniz

İçinde lif bulunan besinler diğer yediğimiz besinlere oranla daha az sayıda tüketildiğinde daha çok tokluk hissi vermektedir. Beyaz ekmek, beyaz pirinç yiyecekler yerine kepek ekmeği ve esmer pirinci tercih edebilirsiniz. Sebzelerde de lif oranı yüksektir. Örneğin mercimek, kuru fasülye ve nohut gibi gıdalara fazlaca sofranızda yer verin.

 

2- Atıştırmaktan vazgeçin

Atıştırdığımız abur cuburlar içerisinde fazlaca yağ içerir ve bu da vücudumuza zararlıdır. Atılması güç olan yağları oluşturur bu besinler. Bu yüzden genellikle yapılan arabada can sıkıntısından yada telefon ile konuşurken sürekli olan atıştırma alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor.

indir (1)3- Buzdolabınıza ani bir baskın

Durun durun. Üzgünüm ama bu baskın oradaki tüm güzel yiyecekleri yemeniz için değildi. Bu sefer buzdolabınızda kenarda köşede kalmış, daha sonra yemek için saklanmış olan o yüksek kalorili tüm gıdaları derhal çöpe atın. Mutfaktaki dolaplarınıza bir karıştırın bakalım oradan neler çıkacak. Tüm yağlı cipleri ve kuru yemişleri de atın. Sadece 30 günlük bir süreç için mutfağınızdaki tüm zararlı gıdaları çöpe atın.

 

4- su ve sodayı çokça tüketin

Daha az alkol tüketip bunun yerine elinizden su ve sodayı eksik etmeyin. Böylece vücunuzdaki yağların günden güne eridiğini göreceksiniz.


indir (2)

5- Tatlı isteğinizi çikolatasız köreltin

Eğer regli döneminiz yaklaştıysa ve canınız çılgınlar gibi tatlı istiyorsa sakın ama sakın dolabınızdaki çikolatalara koşmayın. Bunun yerine markete gidin ve bu isteğinizi gidermek amaçlı yağsız ve light  puding benzeri besinler alın. Hem tatlı olsun sizi mutlu etsin hemde daha az yağlı olduğu için size zarar vermesin.

 

6- İşkolik olmak güzeldir keyfine varın

Çalışıyorsunuz ve firmanıza yemek getiren catering firmaları çok ama çok yağlı yemekler yapıyor ise onları derhal yemeyi bırakın. Evinizden kendinize özel hazırladığınız sandviçinizi getirin ve mis gibi sağlıklı öğlen yemeğinizi yiyin. Yemekhaneye sadece çay yada kahve almak için uğramayı bir alışkanlık haline getirin.

7- Krema zararlıdır

İçinde krema geçen hiçbir yiyeceği tüketmeyin. Çünkü krema yağ demektir. Kremalı pasta, kremalı çorba gibi yiyecekler yağ bakımından oldukça zengin gıdalardır.

8- Kalorileri azaltın
Bunu bir oyun gibi düşünün. Kalori azaltma oyunu. Örneğin bugün yediğiniz yemeklerin kalorilerini hesaplayın ve bir yere not alın. Çünkü yarın bu kaloriden 50 düşük kalorili yiyeceksiniz. Ama fazlaca abartıp 1200 kalorininde altına düşüp sağlığınıza zarar vermemeye özen gösterin lütfen.

9- Kahvaltı etmeyi alışkanlık haline getirin

Kahvaltıyı artık bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Örneğin yağsız yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin. İçinede biraz muz dilimleyin hem enerji versin hem besleyici olsun hemde az kalorili olsun.

10- Dans edin

 Evde son ses müziğinizi açıp oynayıp zıplamaya ne dersiniz. Güzel hareketli bir müzik hem ruhunuza iyi gelecek hemde kalori yakmanın eğlenceli yollarından biridir.

 

 

About the author

Gülümsemek için varım. Ya siz ?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}