Güzellik Ne Kadar Önemli?

By Didem Bektaş


Güzellik kişiden kişiye değişen estetik bir kavram. Erkeklerde yakışıklılık vardır, doğuştan bir karizma ve cazibe aranır. Kadınlarda da doğal güzellik, bir bakışta göze estetik ve uyumlu gelen yüz ve vücut hatları etkiler. İlk bakışta aşka da genelde güzellik ve yakışıklılık neden olur. Kadınların hayatının önemli bir bölümünü güzellik ve estetikle ilgili çalışmalar kapsar. Kadınlar yaradılış bakımından buna eğilimlidir. Sürekli fit, güzel ve şık görünmek ister. Kadın dergilerinde bir kadının ilgisini en çok çeken bölümler, güzellik ve aşk ilişkileridir. Bir erkeğin ilgisini çekebilirsek ancak kendimize güvenimi gelir ve güzel olduğumuzu hissederiz.

Hayatında biri olmayan bir kadın aynada da yalnızdır. Ne kadar bakım yaparsa yapsın mutsuz ve bakımsız hisseder. Kısacası, güzellik kavramı kadınlarda daha çok psikolojiktir. Erkeklere sorulduğunda ise, bir kadın ancak en doğal ve yapmacıksız haliyle güzel olabilir. Bu bakımsız ve özensiz olması anlamına gelmez. Tabii ki kendine özen göstermeli, şık ve temiz hatta uyumlu giyinmeli. Abartıya kaçmadan saç ve makyaj yapmalıdır. Ancak asla kişiliğini yansıtmayan abartılı ve itici kılıklara bürünmemelidir.

Güzellik, çok klişe de olsa, içten gelir. Mutlu ve huzurlu bir kadın veya adam tüm pozitifliğini dış görünüşüne ister istemez yansıtıyor. Güzellik hakkında bu kadar konuştuk. Peki, kadın erkek ilişkilerinde güzelliğin yeri nerede? Sadece yakışıklı veya güzel insanların mı sevgilisi veya eşi olur? Tabii ki hayır. Kimi için rüzgârda uçuşan dalgalı saçlarıyla hoş ve temiz bir gülümsemesiyle bir kadın âşık olunacak kadındır. Kimi için çok güzel gözleri olması yeterlidir. Kimi için konuşma yeteneği etkiler insanı, kimisi için de, bakışlar bile yetebilir. Aşk tarifi imkânsız malum. Güzellik de öyle.

Tarifi bile imkânsızken ben ne anlatıyorum peki? Toplumumuzda güzellik kavramı daha ziyade aşkla veya ilişkiyle birbirine karıştırılıyor. O olmazsa diğeri de olmaz gibi. Bunun böyle olmadığını aslında hepimiz biliyoruz, ben de dile getireyim dedim. Güzellik, yaşamı boyunca toplayabildiği kadar çok mutluluk, huzur ve verimle birlikte istediği gibi yaşayabilen insanlarındır. Anca o insanlarda güzellik vardır. Yoksa siz çok cazibeli, çekici, manken gibi güzel olun ne önemi var! Hayatın içine girip hayatla bütünleşiyorsanız güzelsinizdir.

Karşınızdaki insanlara bir şeyler katabiliyorsanız, yanınızda kendilerini mutlu, rahat ve özel hissediyorlarsa, siz ancak o zaman güzelsinizdir. İşte demek istediğim şeye geldik. Güzellik kavramını biraz değişik bir yönüyle ele aldım. Çünkü bir şeyin fark edilmesini istedim. Güzellik başta da dediğim estetik bir kavram olarak bilinir. Oysa güzellik soyut ve somut anlamlar içeren bir kavramdır.

Bu size bağlı. İster bir karakter, huy, bir şarkının melodisi, bir bakış, gülüş, öpücük olsun isterse çok güzel bir kadın, yakışıklı bir adam, harika bir ev veya araba! Nereye çektiğiniz size bağlı. Siz, yeter ki, bu hayatta çirkinliklere sapmadan güzel kalabilmeyi başarın. Zamanı gelince hayatınızdaki yeri ne kadar önemli anlarsınız..

[highlight]Yazılarımı takip ediyorsanız, lütfen siz de güzellikle ilgili fikirlerinizi benimle paylaşın. Aşağıya yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Sevgiyle ve güzellikle kalın..[/highlight]

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}