Sağlıklı Saçlar İçin Altın Kurallar

By cosmotrend

bakım, güzellik, sağlık

Yaz aylarında yıpranan saçlar hepimizi deli eder.İlk olarak deniz-güneş-duş üçlemesiyle saçların rengi açılır.Ardından sertleşir sonrada bir bakmışsınız uçları ölmüş.Seneler önce her yaz sonu saçlarının ufak bir kısmına veda ediyoruz.Ama artık saçlarımın ihtiyaçlarını daha iyi anlayan biri olmanın zamanı geldi. Yıpranan saçlarımızı kesmeden kurtarmanın yolları saçlarımıza disiplinli bir şekilde kür yapmaktan geçiyor. Yaklaşık 2 hafta boyunca saçınıza bebek gibi davranınca hemen şımarıp kendilerine gelmesini sağlayabilirsiniz.

[highlight] İşte Altın Kurallar[/highlight]

1.Banyodan çıkınca saçlarınızı taramayı bırakın.Bunu genel bir alışkanlık haline getirin. Saçlarınızı havluya sarın ve banyodan çıktıktan 15-20 dakika sonra sıvı saç kremlerinden sıkın. Islakken taranan saçlar daha savunmasızdır ve kolay kırılır.

Nice-girl-281

2.Saçlarınız için tahta tarak veya fırça kullanın. Tahta tarak saçlarınızı diğer taraklardan daha az yıpratır saç yüzeyindeki dokunun aşınmasını engeller. Böylelikle saçlarınız incelmez. Fırçanın ise saçları parlattığı doğrudur. Çünkü fırça sadece saçınıza değil saç diplerinize de masaj yapar ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle her sabah tırnaklarınızı kullanmadan (Çünkü bu kafa derinizdeki yapının bozulmasına sebep oluyor)parmaklarınızla masaj yapın.

 

3.Saçlarınızı bu iki hafta boyunca az yıkayın 2 günde bir yıkıyorsanız 3 günde bir yıkamaya çalışın. Saç diplerinizdeki doğal yağlar saçınızın kendi kendini onarmasına yardımcı olur.

 

4.2 hafta boyunca banyoya girmeden önce saçlarınıza susam yağı ve zeytinyağı sürün; özellikle saç uçlarınıza susam yaı çok iyi gelecektir. En az 2 saat bekletin ve öyle yıkayın.

5.Gelelim banyoda kullanılacak ürünlere.Sülfatsız silikonsuz kaliteli bir şampuan seçin ve saç tipinize uygun bir şampuanın içine bephanten evigen ampüllerden kırıp ekleyin.Eczanelerde uygun fiyatlara satılıyor.  Büyük boy bir şampuansa birer ampül küçük boy ise yarım yarım koymanız yeterli olacaktır. Şampuanı olabildiğince saçınızda bekletmeye çalışın ve bol bol parmaklarınızla masaj yapın. Ampüllerin içeriğindeki maddeler beklettiğinizde saçınıza büyük yarar sağlayacaktır.

6.Maske konusunda hem ucuz hem de her daim memnun kalacağınız iki önerim olacak Elidor  zeytinyağlı saç maskesi (turuncu renkli olan )ve Gliss ultimate repair saç maskesi(siyah renkli olan ). Şampuandan sonra mutlaka kullanmaya çalışın. Mümkün olduğunca saç diplerinize çok değdirmeyin. Saç kökleriniz zayıf olabilir ve bu saç dökülmesine sebep olabilir. Özellikle saçlarının dökülmesinden şikayet edenlerin saç kremlerini ve saç maskelerini saç diplerine değdirdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

262194009525482586_n2dRSBnS_f

7.Banyodan çıkarken saçınızı son kez duruladığınız suya maksimum bir çay bardağı elma sirkesi eklediğiniz su ile durulayın. 2 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere uygulayın.sirke kürü daima saçınızı parlaklaştırır ve çok güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar.

8.Saçlarınızı toplayarak uyumayın. Özellikle Kullandığınız tokalar kesinlikle lastik olmasın. Mandal tarzı tokaları saçı sıkıştıran ve yıpratan tokaları olabildiğince gevşek kullanın ve yastık kılıfınız mümkünse saten olsun.Yurtdışında ünlü saç bakım markalarının uzmanları saçlarımızı ipek ve benzeri kumaşlardan yapılmış tokalarla toplamamızı öneriyorlar. En basit bir örnekle omuz çantanızın sapına sıkışan saçlarınız bile tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük tahribatlara sebep oluyor. Bu nedenle genel anlamda saçlarımıza çok kibar davranmalıyız.aksi takdirde tek çözüm kestirmek olacak ve bu uzun saç seven bayanları mutsuz edecektir.

Ben bütün bu formülleri sürekli olarak yapmaya çalıştığınızda saçlarınızın güzelleştiğini fark edeceksiniz. Sirke kullanımına çok dikkat etmenizi öneririm. Ne olur ne olmaz,çok parlatıyor saçı fakat her bünyede farklı dönüşümleri olabilir. Ayrıca unutmamalısınız ki saç bakımı büyük bir disiplin ister. Bütün bu tavsiyeleri alışkanlık haline getirdiğinizde saç kalitenizin arttığını gözlemleyeceksiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Sevgiler

cosmotrend

About the author

89 doğumlu moda tutkusu 4-5 yaşlarında barbielerine ince çorap ve kibrit çöpleriyle topuklu çizme yapmaya çalışırken başlayan o yaştan bu yana her şeyi seçen, seçimleriyle kendini özel kılmayı seven, her gün farklı bir şeye merak duyan, yeniliklere bayılan,kesip biçip dikip giyen,revize etmeyi seven,çizim yapmaya bayılan, şimdilerde uluslararası ilişkiler okuyan,herkesi kendi gibi sanan, ileride modaya yön vermek isteyen denize aşık biri….

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}