Yağlarınızı Sevin !

By Burcu

dudak, Liposuction, meme estetiği, popo

Bir gün biri karşınıza çıkıp yağlarınızın aslında çok işe yaradığını hatta faydalı olduğunu söylese inanabilir misiniz ? Evet doğru duydunuz  hep yana yakıla eritmeye çalıştığınız o yağlar oldukça çok işe yarıyor. Biliyorsunuz ki  tıp oldukça ilerledi ve şuanda vücudunuzdan alınan o yağlar yüzümüzün bazı bölgelerinde ve göğüs büyütme işlemlerinde kullanılıyor.Son yıllarda göğüs büyütme, yüz gerdirme, dudak kalınlaştırma gibi işlemler oldukça fazla rağbet görmeye başlamış durumda. Bu işlemler kimyasal maddeler kullanılarak yada kişinin kendi yağları kullanılarak gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Sosyal medya üzerinden bu işlemler kötülense ve kötü gösterilmeye çalışılsada bazı kısımlar tarafından, aslında bu işlemler son derece sağlıklı, güvenli ve uzun yıllar kalıcı sonuç veren işlemlerdir. Yaptığımız araştırmalara göre en çok sorulan sorular ve cevaplarını sunacağım ben sizlere.

 Estetik ameliyatlarda yağ dolgusu işlemi kimlere ve hangi amaçlar için uygulanmaktadır ?

Yağ dolguları çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. En yaygın kullanım alanları göz çevresi ve yüz gençleştirme, dudak kalınlaştırma, çene şekli ve hattını dahada belirginleştirmektir. Bu alanları genellikle orta yaşlı bayanlar yüzlerindeki deformasyondan hoşlanmadıkları için uygulamaktadırlar. Aynı zamanda verilen yağ sadece o alanı doldurmuyor aynı zamanda dolgu işleminin yanında oradaki hücreler ile birleşerek hücrelerin gençleşmesine de yardımcı olmaktadırlar.Bunu sadece yüz gençleştirme olarak kısıtlamayalım çünkü popo estetiğinde, bacak şekillendirmede ve meme büyütmede de kullanılmaktadır. Ayrıca eklemek gerekirse kanser sonrası meme onarımında, radyoterapi sonrası oluşan cilt hasarlarının tedavisinde ve yara izlerinde yağ dokusu işlemi oldukça etkili bir işlemdir.

Yağ dolgusu için öncelikle liposuction mı yaptırmak gerekiyor?

Liposuction tekniğine yakın bir teknik kullanılıyor denilebilir. Yağ dokusu vücudun belli bölgelerinden uygulanacak bölgeye göre alınmaktadır. Bölgeye göre değişen büyüklükteki ince borular yada kanallar ile alınmaktadır. Tek fark vücuttaki yağ motor yerine genellikle enjektör yardımı ile daha az basınçla çekilmektedir.

Peki yağlar hangi bölgelere enjekte edilebiliyor?

Yağ enjeksiyonu hemen hemen her bölgeye uygulanabilen bir işlemdir. Öncelikle yüzde oluşan derin çizgileri gidermede oldukça başarılı bir yöntemdir. Ama aynı zamanda göz çevresinde, yüzün orta bölümünde, çenede ve dudaklarda uygulanmaktadır. Yüz asimetrileri düzeltilebiliyor ve meme büyütme operasyonlarında da oldukça başarılı. Aslında son yıllarda rejeneratif tıp yada onarıcı denilen yeni ortaya çıkan bir bilim dalından da söz etmek gerekiyor. Tüm bu işlemleri içine alan bir dalıdır bu. Meme kanseri sonrası tahrip olan bölgeleri onarma konusunda da çok başarılı. El ,bacak ve popo estetiğinde çok sık tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonları yağın onarıcı etkisinden dolayı sağlık sorunlarının çoğunda tercih edilmektedir.

İyileşme süreci nasıl oluyor?

İyileşme süreci tabiî ki de işleme bağlı olarak değişmektedir ama ameliyatlara oranla daha kısa olduğunun garantisini verebiliriz. Yüz bölgesinden bahsedecek olursak ilk 72 saatte yüz bölgesinde şişlik ve morarma görülebiliyor ama yaklaşık 7 gün içerisinde hemen hemen tamamen geçiyor ve normal yaşamınıza geri dönebiliyorsunuz. Aynı zamanda bazı uygulamalarda buz kompresleride uygulanmaktadır.

 

 

About the author

Gülümsemek için varım. Ya siz ?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}