Daha Yaratıcı Olmanıza Faydalı, Sadece 10 Dakikalık Ayrıntılar

By Seda

yaratıcı, yaratıcılık

yaratıcı beyin

Bence yaratıcılık, her insana doğduğunda armağan edilmiş bir olgu. Gerek büyüklerin, gerekse eğitim sisteminin yanlış yönlendirmesi sonucu yaratıcılığımız bebekliğimizden başlayarak, zamanla giderek azalıyor ve sonunda da hayatımızdan tamamıyla silinip gidiyor. Peki ya siz; yaratıcı zekâsını bir şekilde korumayı becerebilmiş bireylerden biri misiniz? Aslında hepimiz, yaratıcılığımızı bir şekilde kullanabildiğimiz aktivite ve işler yardımıyla daha mutlu ve daha sağlıklı bireyler oluyoruz. İster şahane bir yağlı boya resim, ister kendi uydurduğumuz bir yemek tarifi, isterse toplantıda öne attığımız sıkıntılı bir işin çözümüne yönelik yeni bir fikir… Tüm bunlar yaratıcılığımızın eseridir.  Daha yaratıcı olabilmemiz adına birkaç tavsiyeye ne dersiniz? Aşağıda listeleyeceğim sadece 10 dakikalık detayların hayatınızın  yaratıcı anlarına katkıda bulunmasını diliyorum.

müzikDAHA YARATICI OLMANIZA FAYDALI, SADECE 10 DAKİKALIK AYRINTILAR

  • Müzik dinleyin: Melodiler beyninizin motor hareketlerini, duyguları ve yaratıcılığı kontrol eden kısmını harekete geçirir. Hatta, özellikle klasik müzik dinlemek, konsantrasyon düzeyinizi artıracaktır.
  • Kalem kâğıt kullanın: Klavye ve word programının yaratıcılığınıza katkısı ne ölçüdedir bilemiyorum ama gerçek kağıt kokusu ve parmaklarınıza bulaşan mürekkebin gerçek bir yaratıcı süreci simgelediğinden eminim. Size de faydası olabilir.
  • Başkalarının fikir almaktan çekinmeyin:  Yeni fikirler bazen düşüncelerinizde yeni bir bakış akışına varmanızı sağlayabilir. Yeni bir perspektif yaratıcılığı her zaman destekler.
  • Serbest Düşünce: Örneğin bir sözlükten herhangi bir kelime seçin ve size çağrıştırdığı tüm kelimeleri bir yere not edin. Şaşırtıcı bir şekilde, bu özgür yaklaşım sayesinde yaratıcılığınız tetiklenecektir. Sınırların kaldırıldığı özgür bir ortamda daha yaratıcı oluruz.
  • Çok uzaklarda bir yeri düşünün: Araştırmalara göre, geçmişteki ya da gelecekte gerçekleşecek olayları düşünmek, aynı şekilde uzaktaki bir mekan hakkında hatırladıklarımıza bir göz atmak, yine düşüncelerimizi serbest bırakacaktır ve böylelikle yaratıcılığımızı artıracaktır.manzara
  • Maviye veya yeşile bakın: Bu iki renk de idrak gerektiren aktivitelerdeki performansı artırmaktadır. Araştırmalara göre bunun sebebi maviyi denizle, gök yüzüyle, genel anlamda ferahlık ve açıklıkla özdeşleştirmemizden kaynaklanmaktadır. Yeşil ise başlı başına gelişimi tetikleyen bir renktir.
  • Aklınıza gelen her şeyi not edin. Bir on dakika kadar aklınıza gelen her şeyi yargılamaksızın not edin. Serbest yazma tekniği olarak da adlandırılan bu çalışma sonrasında, yazdıklarınıza bakın ve hangi fikirlerin işe yarayacağını seçin.
  • kahkahaUzanın: Araştırma sonuçlarına göre insanlar uzandıklarında çok yönlü problemlerin çözümünü oturdukları zamanla mukayese edildiğinde, çok daha kolaylıkla bulabiliyor. Her ne kadar ciddi bir toplantı sırasında bu pek yapılanamayacak olsa da, en azından beyin fırtınası seanslarında oldukça faydalı olabilir.
  • Gülün:  Evet, gülmeyi hafife almayın sakın. Neşeli olmanız yaratıcılığınızı da artırır çünkü gülmek beynimizdeki ‘prefrontal korteks’ ve ‘anterior singulat korteks’ aktivitelerini artırır ki; bu bölgeler karmaşık konuları algılama, karar verme ve duygularla ilgilidir. Hatta kendimizi çok iyi hissetmediğimiz anlarda dahi bir iki kahkaha atsak, hemen modumuz düzelecektir. Daha çatlak ama daha yaratıcı!
About the author

Seda düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı sever. Mutlu olmak için çalışır. Hayatı ve kendini sorgular. “Neden?”ler kadar, “Nasıl”lar peşindedir. “An”ları yakalamak ve yaşamak gerektiğine inanır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}