Yeni Yılda İş Yaşamımız

By Rana

kariyer, rana teyze, yılbaşı

Haftanın, hatta 2012’nin son cuma iş gününden merhaba. Yarın çoğumuz çalışmıyoruz. Yani kimilerimizi bekleyen 2 günlük bir tatil günü. Kimileri ise Benim gibi yarın da molasız çalışacak ve pazar gününe hep temizlik, hem ütü, çamaşır hem de alışveriş vb işleri yetiştirmeye çalışacak.
Ama bugünün bir farkı var. Bugün 2012’nin son cuması. Pazartesi akşamı yeni bir yıla gireceğiz. Sizi bilemem ama Ben bu yeni yılda sadece sevdiklerimle daha çok zaman geçirmek istiyorum. Bu yıl öyle çok üst üste sevdiğimi kaybettim ki, ölüm; sen bekle biraz demek istiyorum. Bununla da yetinmiyorum. İş yaşamı da biraz beklesin diyorum. Çünkü sonsuzluğa savrulmadan, daha kaç günüm olduğunu, bilmiyorum. Tek bildiğim, çocuklarıma daha fazla zaman ayırmak. İş, para derken, en çok onları unutuyoruz.
2012 yılı biterken emekliliğe biraz daha fazla yaklaşanlardanım. Aslında günü ve yılı dolmuş ama yaşa takılanlardanım. Eminim aramızda yaşı bekleyen çokça kadın arkadaşımız vardır. İşe başladığımın yılların üzerinden tam tamına 22 yıl geçmiş. 22 koca yıl. 2013 itibarıyla 23. yılıma başlayacağım ve 2016’da emekli olmayı bekleyeceğim.

Yeni iş yaşamına başlayanlara bir önerim var, öncelikle, kendinize her ne kadar ülkemizde şartlar buna çok elvermese de, kısa ve uzun dönemli hedefler koyun. 1 yıl sonra şuradayım. 5 yıl sonra şuradayım gibi. Hedefleriniz reel olsun.Toplumsal gerçekliği iyi analiz edin, hedeflerinizi belirlerken düşlerinizden vazgeçmeyin ama ayaklarınız havada uçmasın. Asla aşkınızın, aile olmanızın önüne geçmesin hedefleriniz. Bana göre yaşam bir denge sanatıdır. Ancak, evi, işi, hobilerini dengeleyenler, yaşamda mutlak başarılıdır. O meşhur şarkıda dediği gibi, çocuk da yapın, kariyer de, ama ne aşkınız için kariyerinizden, ne kariyeriniz için aşkınızdan vazgeçin, eminim, isterseniz bir formül mutlaka bulursunuz.
Bir de 2013’e girerken şu soruyu kendinize dikkatle ve tüm samimiyetinizle sorun. Ben 2013 yılından ne bekliyorum? Yanıtınız yaşamınızın yolunu bulmasında yardımcı olacaktır.

Hiçbir şey için çok geç değildir. Bunu dün akşam izlediğim özel bir TV kanalında bir kez daha gördüm. Bugün Ne Giysem isimli yarışma programının gala gecesinde 18 finalistten biri 84 yaşındaki Rana Teyze idi.
Çıktı podyuma 18 yaşındaki kızlarla yürüdü. Birinci oldu hatta. O güzelim tarzı, başında şapkası, chanel tarzı kıyafeti  ile insanın isterse neler yapabileceğinin en güzel göstergesi idi.

rana teyze

Ama beni asıl etkileyen enerjisi oldu. Pozitifliği. Bugün ben de ondan cesaret aldım ve ofisime  44 yaşının son günleri falan demeden, giydim taytımı geldim. Hepimizin içinde bir Rana Teyze var. Biliyorum. Hadi onu 2013 yılında çıkaralım. Var mısınız?

 

Rana Teyze
About the author

1968 ankara doğumlu. Ortaöğrenimini Aksaray'da tamamladı. Yıldız Teknik Ü. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Yapay Zeka, Enerji alanlarında uzmanlaşma çalışmaları yaptı. Dış ticaret eğitimi aldı. Halen kendi adına danışmanlık yapıyor. Türkiyenin ilk ekoloji aktivistlerinden. Ekoloji konusunda Yeşil Gazete ve turnusol da yazdı. 2 kız çocuğu sahibi.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}