2013’de sağlıklı yaşamdan beklentilerimiz

By Rana

2013, gündelik, sağlık, yeni yıl

2012 yılının son gününden ve bu yılın son yazısından. Bir yıl sonu yazısı nasıl olmalı? Nasıl bir ruh haliyle yazılır son yazı o yıl için?
2012 senesi bitmeye saatler kalmışken, hangi sözcük, hangi tümce, yaşam kadar gerçektir?

 

Hangi sözcük yaşamdan daha güçlü, daha sağlıklı kılar insanı?
Bilmiyorum.
Ama sağlıktan ne anladığımı biliyorum.

 


Sağlık bir duruştur. Sağlık bir yaşam biçimidir. Sağlık bir düzenlilik ve dengedir.İnsanların beden sağlığının yerinde olabilmesi için, önce ruhsal arınmalarını korumaları gerekir. Bunu yapmadan, ruhumuzu bizi var eden, bizi biz eden, iyi yada kötü tüm yaşanmışlıkların tortularını üzerimizden atıp kurtarmadan, bedensel iyileşmeler gerçekleşmez. İnsan önce ruhunu tedavi etmelidir. Dün ne yaşanırsa yaşansın, yaşanmış her şeyin insana bir şeyler kattığının bilinciyle.
 
Belki birileri çok canınızı acıtmıştır. Belki yığınla imge kayıpları vardır. Belki hiçbir istediğiniz olmamıştır. Belki çokça kazık yemişsinizdir. Yaşam beklentilerinizin hiçbirini vermemiş olabilir.
Olsun, şair diyor ya, yenil yine yenil, en iyi sen yenil. Bin kere falso vermiş olabilirsiniz yaşamda. Ama bu neyi gösterir bilir misiniz? Aslında ne çok yaşama isteğiniz olduğunu. Pes etmediğinizi. Yine bir yazarın dediği gibi, asıl kayıp ölüm değildir. Asıl kayıp sizin kendinizden vazgeçmenizdir.
 
Asla kendinizden vazgeçmeyin.
 
Şimdi burada adını ondan izinsiz yazmak istemediğim bir cam hastası kızımızla tanışmıştım. Öyle bir hastalığı olmasına rağmen, ailesinin de büyük desteğiyle, üniversiteyi bitirdi. Aktif bir iş yaşamı var. 2 şiir kitabı çıkardı. Gitti kitap fuarında kitaplarını imzaladı. Yetmedi aşık oldu, nişanlandı bile. Şimdi o başarılı bir kadın yazar. Daha da önemlisi yüzünden gülümsemesi hiç eksik olmadı. Hiç şikayet etmedi. Hiç sızlanmadı. Ki cam hastalığı, araştırırsanız göreceksiniz, çok riskli bir hastalıktır. O inandı ve gerçekleştirdi. Pes etmedi, çünkü sağlıklı ve özgüvenli bir beyni vardı. Eminim, isteyen herkes, beynindeki ödemleri giderebilirse, beden sağlığı da çok iyi olacaktır. Her şey beyinde başlıyor. Kendinizi sevin ve aynada gülümseyin. Devamı gelir.
 
2013 hepimize sağlık, sevdiklerimizle bolca zaman geçireceğimiz, yüzümüzden dostu sevindiren, düşmana fırsat vermemek için bile olsa eksik etmeyeceğimiz gülümsemelerimizin olacağı günler getirsin.

About the author

1968 ankara doğumlu. Ortaöğrenimini Aksaray'da tamamladı. Yıldız Teknik Ü. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Yapay Zeka, Enerji alanlarında uzmanlaşma çalışmaları yaptı. Dış ticaret eğitimi aldı. Halen kendi adına danışmanlık yapıyor. Türkiyenin ilk ekoloji aktivistlerinden. Ekoloji konusunda Yeşil Gazete ve turnusol da yazdı. 2 kız çocuğu sahibi.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}