Bir Damla Gözyaşın Faydası

By Beyza

ağlamak, gözyaşı, güzellik, sağlık

[highlight]

Soğan doğrarken SEVININ….

Üzüldüğümüzde gözlerimizden süzülen bir damla gözyaşının faydalı olduğunu biliyor musunuz?

[/highlight]

Gözyaşı üç katmandan oluşur. Dış katman, göz yaşının özü ve buharlaşmasını sağlayan orta katman. Bu 3 katman halindeki sıvı gözümüzü her kırptığımızda bir miktar salgılanır.Vücudumuz cildimiz tarafından korunur. Cildimiz ölü hücreler ve keratinden oluşur. Ancak gözlerimiz şeffaf olmalıdır. Bu nedenle korunmaları için gözyaşına ihtiyaçları vardır. Gözyaşı gözdeki hücrelerin canlı kalmasını sağlar.
Gözyaşları elektrolit tuz ile doludur. Bu materyaller vücudun derinliklerinde bulunur. Bu elektrolit tuzlar gözlerdeki hücrelerin vücut içerisinde hissetmesini ve bu sayede cildimizdeki hücrelere dönüşmesini engeller.
Gözyaşı gözler için çok faydalıdır. Bir parça toz kaçtığında yabancı madde vücuttan gözyaşı sayesinde atılır. Kısa süreliğine üretim artar ve gözün yüzeyi temizlenir.Gözyaşı, bakterilerle savaşan enzimlerin üretiminde de rol oynar. Gözyaşı, iyi bir görüş için de gereklidir. Kornanın yüzeyindeki mikroskobik çıktılar ve bozukluklar kaygan bir sıvı olan gözyaşı sayesinde ortadan kalkar. Gözyaşı olmasaydı görüşümüz asla net olmazdı.
About the author

Sağlıkla ilgili her konu da araştırma yapmayı sever. Geleneksel yemeklerin yanında değişik türde yemek tarifleri yaratır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}