Cildinizin Doğal Güzelliği İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

By Seda

beslenme, cilt, doğal, güzellik, sağlıklı beslenme, sağlıklı cilt, sivilce

sivilce

Sivilceler canıma yetti diyen onlarca arkadaşım var.  Uzmanlara göre yetişkin her iki kadından biri, maalesef sivilce problemi çekiyor. Her bünyenin  kendi özelliklerine göre akne sorunu yaşanıyor. Hormonların durumu, yaşanan stres, cildin yeterince temizlenememesi, yanlış ya da eksik beslenme ve tabii ki ailemizden gelen genetik özelliklerimiz sivilceyi tetikleyen potansiyellerden sayılmakta. Elbette neden sivilce problemi çektiğimizi bilmemize fayda var ama eminim ki; sizler de benim gibi nelerin sivilceye sebep olduğundan ziyade, bunlardan nasıl kurtulabileceğinizle daha fazla ilgilenirsiniz. O sebeple bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Merhem, ilaçlar ve çeşitli kimyasal ürünleri kullanmaktansa, doğal yöntemlerle cildimizi temizlememiz çok daha sağlıklı bir yol.

İyi haber şu: Düzgün beslenme ve alınan destek gıdalar, cildinizin rahatlamasına ve sivilce sorununun azalmasına yardımcı oluyor.
Sivilceyi yenmek için özellikle beslenme şeklinize çeki düzen verin.

Hiç şüphesiz kronik sivilceler ve yüzünüzde ortaya çıkan döküntü ve benzeri sorunlar insanın kendine olan güvenini derinden sarsıyor. Belki çok çabuk bir çözüm gibi görünmeyebilir, ama inanın uzun dönemde cildiniz kadar,ruhunuz ve tüm metabolizmanız aşağıdaki temel prensiplere uyduğunuz takdirde size minnettar kalacak.

dengeli beslenmeÖncelikle beslenmenizdeki basit karbonhidratları kaldırın ve bunun yerine protein ağırlıklı yiyeceklere yönelin. Çünkü basit karbonhidratlar metabolizmamızda şekere dönüşmekte ve bu da hormonal dengeyi olumsuz olarak etkiliyor. Bunun yanı sıra beslenme programınıza ekleyeceğiniz tam tahıllı ürünler ve yağsız proteinler de cildinizdeki döküntülerin oluşumunun önüne geçecektir.

  • Düzenli öğünler halinde beslenmeye gayret edin. Sık ve az. Dengeli. Günde beş kez meyve ve sebze türü gıdalarla vücudunuzu sağlıklı besleyebilirsiniz. Yağlı gıdalardan uzak durun.  Özellikle yeşil sebzeler içerdikleri yüksek vitamin ve mineraller sayesinde, cildinizin temizlenmesine yardımcı olur.
  • su içmekYeterli miktarda su içmek cildinizin doğal ve sağlıklı haline kavuşmasında çok önemli bir rol oynuyor. Su hem bedenimizi ve iç organlarımızı rahatlatıyor, hem de stres seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor. Öte yandan, yediğimiz besinlerin metabolizmamızda çok daha sağlıklı bir şekilde işlenmesini sağlıyor.
  • Herhangi bir gıdaya karşı alerjiniz olup olmadığını mutlaka bir doktora danışıp öğrenmenizde fayda var. Size dokunan yiyecekleri beslenme sisteminizden çıkardığınızda, cildinizde iyiye doğru bir değişim görebilirsiniz. En azından hangi besinlerin sizde ne gibi rahatsızlıklara sebep olduğunu öğrenmeniz, daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.
  • Probiyotikler bağışıklık sisteminin iyi çalışması, bakterilerden korunma,gıdaların sindirimi ve bitki çayı milimi için gereklidir. Probiyotikler kapsül, toz ve gıda olarak alınabilir. Probiyotik içeren gıdalar yoğurt,süt ve soy içeceklerdir.  Sindirim sisteminin düzelmesinin olumlu etkileri cildinizin güzelliğine de yansıyacaktır.
  • Bitki çaylarından vazgemeyin. Vücuttaki detoks işleminin merkezi karaciğerdir. Eğer karaciğerimizi bir şekilde yanlış gıda ve içki  tüketimi nedeniyle zorlarsak, sivilcelerimizde aşırı bir artış görülecektir.   Dulavratotu kökü, karahindiba yeşillikleri, süt devedikeni ve kırmızı yonca içeren bitki çaylarının karaciğeri rahatlattığı bilinmektedir.

 

About the author

Seda düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı sever. Mutlu olmak için çalışır. Hayatı ve kendini sorgular. “Neden?”ler kadar, “Nasıl”lar peşindedir. “An”ları yakalamak ve yaşamak gerektiğine inanır.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}