Çıplak Uyumanız İçin 6 Neden

By Yasemin Güneş

çıplak, sağlık, uyku

Çıplak uyumak sizin için faydalıdır! Eksperlere göre çıplak uyumak yalnızca ölümcül derece seksi olmayıp, sizin için aynı zamanda faydalıdır da. Onlardan pijamalarınızı sonsuza dek terk etmeniz için belli baṣlı nedenleri sıralamalarını istedik.

1. Vücüdunuzu Havalandırın
“Kadınların Cinsel İsteḡine Çözümler” adlı kitabın yazarı Dr. Jennifer Landa’ya göre çıplak uyumak mahrem yerleriniz için daha saḡlıklı olabilir. Bakteri ve mantarların oralarda bulunması tamamen normal ise de, sıcak ortam bazen fazlalaṣmasına neden olabilir. Bunu önlemenin bir yolu da havalandırarak, komando gibi davranmaktır.

2. Daha İyi Uyursunuz
Ulusal Uyku Vakfının yönetim kurulunda bulunan Dr. Lisa Shives, “Gece sıcaḡı tercih edebilirsiniz ama serin bir ortam uyku için daha iyidir” diyor. Shives’a göre gece vücut sıcaklıḡımız normal olarak düṣüyor, dolayısıyla kalın battaniye ve pijamalar bu duruma ters düṣebilir, engelliyebilir. Tersine çıplak uyumanız vucudunuzun serin kalmasına yardımcı olacaktır.

3. Daha Seksi Görüneceksiniz
Çok satanlar listesindeki “Hormon Diyeti” adlı kitabın yazarı Natasha Turner’a göre, gece çok sıcakta uyumak melatoninin, diḡer büyüme ve yaṣlanmayı geciktiren hormonların salgılanmasını önlüyor. Turner diyor ki: Vücut sıcaklıḡınız azalınca, büyüme hormonları salgılanıp yeniden yapılandırıcı mucizeler meydana getirir. Bu da saçlarınız ve cildinizin muhteṣem görünmesine yol açar.

4. Beliniz İncelir, Yaḡları Erir
Açlık ve enerji seviyelerinizi kontrol eden stres hormonu kortizol, çıplak uyuduḡunuzda düṣerek gevṣemenize yardımcı olur. Uykunuz rahatsız ise, kortizol seviyesi yüksek çıkarak uyanmanıza ve acıkarak fazla yemek yemenize neden olabilir.

5. Kendinizden Daha Emin Olacaksınız
Landa diyor ki “Çıplak uyumak muhteṣem çünki yataḡın ve havanın serinliḡini hissetmek çok seksi olabiliyor, bu da kendinize olan güveni artırmaya yardımcı oluyor.”

6. Sex Hayatınız Daha İyi Olur
Landa diyor ki “Çıplak uyuyarak vücudunuzdaki oxytoxin gibi kimyasalların salgılanmasına yol açarsınız, bu da iliṣkiniz icin çok iyidir, daha çekici hale gelir, daha rahat hissederek daha kolay mahrem ruh haline girebilirsiniz”.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ] Siz bu konuda ne düşünüyor sunuz? Çıplak uyumanın faydaları ve mahsurları neler olabilir? Benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Bu sayfanın sonundaki “Cevapla” bölümünden bana cevap yazabilir siniz.  [/box]

Ayrıca bu yazımı arkadaşlarınızla paylaşırsanız çok memnun olurum.  Aşağıdaki “Beğen”  linkine tıklamanız yeterli.

 

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}