Home » Sağlık » Erken uyanalım daha mutlu olalım!

Erken uyanalım daha mutlu olalım!

Kanada’da bulunan Toronto Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü bir incelemeye göre erken yatıp erken uyananlar diğerlerine göre daha mutlu!
Araştırma kapsamında 17-38 yaşlarında 435, 59-79 yaşlarında 300 olmak üzere 735 gönüllü incelendi. Kişilerin uyuma alışkanlıkları ve ruh halleri değerlendirildiğinde erken kalkanların daha mutlu olduğu, geç yatan ve uyanmakta zorluk çekenlerin ise 8 saatlik iş maratonuna zor dayandığı görüldü.
Erken uyananların ruh hallerinin yanı sıra bağışıklık sistemleri de daha kuvvetli.Kişinin uyku alışkanlıkları bebeklikten geliyor. Ancak kişi kendisine yeni bir düzen de oluşturabiliyor.Uzmanlar özellikle yaşlı kişilere erken uyanmayı öneriyor. Erken uyananların daha sağlıklı olduğu da araştırmalarda açıkça görülüyor.

 

About Beyza

Sağlıkla ilgili her konu da araştırma yapmayı sever. Geleneksel yemeklerin yanında değişik türde yemek tarifleri yaratır.

Check Also

Yeşil Sebzelerin Mucizeleri

Doğanın bize sunduğu bu mucizevi besinleri mutlaka tüketmeliyiz. Otlar, bitkiler, sebzeler.. Şifa kaynağı, hastalıklardan koruyan …