Futbolcuların Çabuk İyileşmesinin Sırrı Ortaya Çıktı

By Berna Yargıç

futbol, futbolcu, kan ayrıştırma tekniği, prp, sağlık, spor

Genellikle dermatolojik uygulamalarla gündeme gelen PRP Tedavisi, günümüzde ortopedik hastalıklar içinde çözüm odaklı  yöntem olarak kullanılmaya başlandı.Kas ve tendon yaralanmalarının yanı sıra birçok ortopedik sorunun giderilmesinde ve başta profesyonel sporcular olmak üzere hastaların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olan yeni jenerasyon tedavi ile sağlığa kısa sürede kavuşmak ise hayal olmaktan çıktı. 

[highlight]PRP nedir?[/highlight]

PRP nin açılımı, ‘Platelet Rich Plasma’ yani ‘Platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması’ şeklindedir.

Hayatımızın akışını sağlayan kan, iki ana bölümden oluşur. Sıvı bölüm (plazma) ve katı bölüm yani hücreler. (alyuvar, akyuvar, trombosit)

Kanda bulunan Trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların yenilenmesini, onarımını ve doğal durumlarına dönmelerini sağlayan kan bileşenidir.

Trombositler – veya diğer bir değişle –  plateletler vücudumuzdaki hasarlı bölgeleri tamir eden ve onları onaran ustalardır.

Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda, damarlarımızda dolaşan kan vasıtası ile ‘plateletler, (diğer adıyla trombositler) bu hasarlı dokuya ulaşır ve tamir etmeğe başlarlar.

Kişiden alınan çok az miktarda (15-20 cc) kanın içindeki bileşenlerden ‘Trombosit’i (ki diğer adı Platelet) ayırarak serum ile beraber tekrar o kişiye enjekte edilme işlemine PRP uygulaması adı verilmektedir.

İşte bu noktada PRP uygulamasının amacı, kan dolaşımı ile hasarlı dokuya taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti direkt olarak o bölgeye vererek hasarlı dokunun hızlı ve güçlü bir şekilde onarımını sağlamaktır. Zira PRP ile elde edilen Trombositlerin (onarıcı hücrelerin) yoğunluğu kandakinden çok daha fazladır.

Henüz toplum tarafından yeteri kadar tanınmamış olmakla beraber, Dünyada 10 yıldır uygulanmakta olan bu tedavi şekli ülkemizde de yaklaşık 5 yıldır uygulanmaktadır.

PRP tedavisi yeni bir yöntem olmayıp, diş implantları ile başlayan uygulama alanları bugün estetik tıp, ortopedi, iyileşemeyen yara tedavileri gibi alanlarda hızla yayılmaktadır. Çok yakın bir gelecekte kronik ağrıların giderilmesinde, tendon hasarlarında, romatizma şikâyetlerinde kullanılması olanaklı görülmektedir.

Bugün ortopedideki kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

[highlight]1.      Tendon (kiriş) problemlerinde[/highlight]

 1. Tenisçi dirseği
 2. El bileği tendinitleri
 3. Kronik diz önü ağrıları (patellar tendinit)
 4. Topuk dikeni
 5. Omuz eklemi kronik tendinitleri
 6. Tendon onarımlarının desteklenmesi
 7. Aşil tendonu yaralanmalarının iyileşmesinin hızlandırılması

 

[highlight]2.      Bağ yaralanmaları tedavilerinde[/highlight]

 1. Diz eklemi iç yan bağ yaralanmaları
 2. Kronik ayak bileği iç yan bağ yaralanmaları
 3. Kronik ayak bileği dış yan bağ yaralanmaları

 

[highlight]3.      Kıkırdaklarda aşınma (kireçlenme) sorunlarında[/highlight]

 1. Geniş alanlı kıkırdak aşınmaları ve kayıplarının onarımında
 2. Menisküs yaralanmalarının onarımına destek amaçlı
 3. Ayak bileği kıkırdak (osteokondral) yaralanmalarının tedavisinde

 

[highlight]4.      Kemik sorunları[/highlight]

 1. Kaynayamayan kırıklarda kemik iyileşmesinin hızlandırılması
 2. Sporcularda iyileşmeyen stres kırıklarının tedavisinde

 

Görüldüğü üzere PRP tedavisi ortopedi alanında büyük oranda kullanılmakta ve son derece olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Özellikle eklem, tendon, kemik ve adale dokusunun yaralanmasını ve aşınmasını içeren ağrılı koşullarda PRP uygulaması ile ilgili son derece saygın tıp dergilerinde her geçen gün birçok yeni makale yayınlanmaktadır.

Özetle PRP uygulamasındaki temel hedef; ağrıyı meydana getiren aşınma ve yaralanmanın onarım sürecine kişinin kendi dokusu ile destek olmak ve mümkün ise iyileşme sürecini hızlandırarak yaşam kalitesini korumaktır.

Berna Yargıç

About the author

Berna 1982 ilkbaharında İzmit'te merhaba dedi dünyaya. Sevimli ve girişkendi belliydi bugünkü benliği adeta. Seyahat aşığı olan Berna işlerinden fırsat buldukça macera dolu yerlere kaçamaklar yapmaktadır. Seyahatin yanında yazmanın da onu mutlu ettiğini keşfettiği günden beri yazılarıyla sizlere keyif verip bilgilendirmektedir. Hayat kısa ama öğrenilecek bilgiler sonsuzdur...

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}