Hangi Egzersiz Size Göre?

By Didem Bektaş

egzersiz, sağlık, spor, zayıflama

Egzersizlerin de bir kişiliği vardır. İster bir spor dalı olsun, ister günlük jimnastik planınız olsun.. Koşu, yürüyüş, pilates, kardiyo, kondisyon aletleri, kürek, mekik, jimsantik, aerobik, fitness, tenis, dans ve daha birçok çeşit ve seçenek var önünüzde. Siz, kendinize uygun olanı, vücudunuz ve ruhunuzla bağdaşan aktiviteyi seçmeli ve benimsemelisiniz. Ki, ileride size faydası dokunsun, geri dönüşü güzel olsun. Mesela, koşarken çok yoruluyor, nefes nefese kalıyorsanız başka bir sporu deneyin.

Çünkü koşarak pes edecek ve sporunuzu sabote etmiş olacaksınız. Peki bu noktada aklınıza gelen soruyu duyar gibiyim.. Hangi egzersiz bana göre diyorsunuz. Onu sizden iyi kimse bilemez. Ağırbaşlı orta tempolu yürüyüşler mi, hırslı ve kararlı koşular mı, yoksa maç ve setlerden keyif aldığınız tenis kortlarında mı daha iyi hissediyorsunuz? Herkesin bir kişiliği var ve spor anlayışı da kişiliğe sahiptir. Önemli olan da, kişiliğe aykırı düşmeyen, size uyan bir spora başlamak.

Ancak bu şekilde mutlu olur, mutlu olunca da bunu alışkanlık haline getirir ve gün aşırı sporunuzu yapmış olursunuz. Kalorileriniz de kolayca yanar. Siz de keyif alırsınız bu halinizden. Ancak, size uygun olmayan, sağlığınızı zorlayan bir egzersiz ise, bir o kadar geriye götürür sizi.. Hastalıklardan kurtulamaz, moral olarak çökersiniz. Hem zayıflama hedefiniz hayale dönüşür, hem sağlığınızdan olursunuz. Gerçek anlamda spora başlamadan önce, bir hekime danışmakta fayda görüyorum. Hatta spor hocanızın kontrolünde sağlıklı bir şekilde egzersiz programınızı yürütebilirsiniz.

Kardiyo egzersizleri örneğin.. Kalbi oldukça zorlayan zorlu bir süreçtir. Hocanız yanınızdayken sorun yok, çünkü o sizi ve aletleri size göre yönlendirecektir. Yapabileceğinizin üzerine çıkmayacaktır. Ancak siz eve bir kondisyon aleti aldığınızda – bu ister bisiklet ister koşu bandı ve benzeri olsun – bilinçsiz olarak kullanacaksınız muhtemelen. Bu da sağlıksız olacaktır. Unutmayın, sağlık ilk başta gelir.

Zayıflama hayalleri veya başka hiçbir şey sağlıktan daha önemli olamaz. Ayrıca hangi sporun size göre olduğunu gösteren testleri de deneyin derim. Burada farkına varmadan zevkleriniz, düşünce ve istekleriniz sonuca götürüyor ve size biçilmiş kaftan olan egzersiz türünü gösteriyor. Keyif düşkünü biri iseniz, hareketli ve canlı bir spor salonunda kick box ve step ile müzik eşliğinde hareketli danslar tam size göre.

Maceraperest bir kişiliğiniz varsa, dağ tırmanışı, doğa sporları, ekstrem sporlar, trekking, rafting ve paraşüt harika olacaktır. Huzur arıyorum diyenlerdenseniz, yoga, pilates, meditasyon gibi dingin sporlara yönelin. Asiyim ve kabıma sığamıyorum diyorsanız doğa sporlarına alternatif olarak, dövüş sporları, yüzme, botla suda gezme, balondan atlama, jet ski ve hız sporları, motor binme, kayak, futbol, şınav ve koşu gibi sporlar kalori yakmanızda oldukça etkili olacaktır ve ruhunuza da çok iyi gelecektir.

Vücut geliştirme için bir salona yazılabilir veya evde ağırlık çalışabilirsiniz. Dans etmek her haliyle etkilidir. Voleybol, basketbol, tenis, golf, bowling gibi hafif sporlar ise hem keyiflidir hem zayıflama da işinize yarar..

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}