Herşeyi Deneyip Kilo Veremeyenlere Altın Tavsiyeler

By Didem Bektaş

kilo vermek, sağlık

Biliyorum, hanımlar diyet ve egzersiz serüvenlerine bayılır. İlk başta cazip gelen, birkaç ay sonrasını hayal edip diyete ve spora başlayan hanımlar, bir süre sonra bu süreçten sıkılıverir. Bir anda tüm planı bozar ve eski haline, alışkanlıklarına geri döner. Oysa ki, bazı bünyeler çabuk kilo veremez ve azim, kararlılık ve sabır gerektirir. Metabolizma meselesidir bu. Sizin başarısızlığınız değildir. Ama siz dönmüşsünüzdür bir kez geriye.. Hanımlar size tavsiyem şunu kesinlikle yapmamanız. Çünkü ben de bunu yaşamıştım ve en sonunda engellere takılmadan her şeye inat yoluma devam ederek başarıya ulaştım. Ben her şeyi denedim ama olmuyor. Cümlesini duymak istemiyoruz.

[highlight]Ne yapıyoruz?[/highlight] Engel ve yapamadım kelimelerini unutuyoruz. Öncelikle mümkünse bir diyetisyene gidip ölçülerimizi ve hedef programımızı oluşturuyoruz. O listeyi elinize alıp da hemen karamsarlaşmayın. Size sadece kılavuzluk edecek. Siz bir robot değilsiniz.. Sadece kilo aldıran yiyecek ve içeceklerden uzak durun yeter. Kolayı çok seviyorum, pastayı, çikolatayı, böreği yemeden duramıyorum diyebilirsiniz. İlk kilonuzu verdikten sonra, bedeninizi bu düzene alıştırdıktan sonra, haftada veya iki haftada bir kendinize ödül verin.

Ödül gününüzde tüm günü sevdiğiniz yiyeceklere ayırmadan tabii. Bir dilim pasta, bir bardak meyve suyu gibi bir ödül olabilir. 1 dilim pizza veya eş değerinde diğer bir yiyecek de olabilir. Günlük sabah akşam yürüyüşünüzü kesinlikle atlamayın. Yağmur demeyin, çamur demeyin, hava şartlarına göre giyinip atın kendinizi sahile.. İlk başlarda halsiz ve yavaş olacaksınız. Aldırmayın. Etrafınızdaki fit vücutlu koşan insanları görmeyin. Bir gün siz de öyle olacaksınız.. Takın kulağınıza en sevdiğiniz tempolu şarkıları ve hafif tempoda yürüyün. Sporda ilerleyen günlerde kendiliğinizden hızlandığınızı da fark edeceksiniz.

Diyelim ki, pes etmeye yatkınsınız ve 10-15 gün yürüdünüz, diyetinizi yaptınız ama 2 hafta sonunda kilo veremediniz.. Sizin için her şey bitti demek midir? Sonuçta geriye bakıp düşündüğünüzde, sevdiğiniz şeylerden uzak kaldınız, belki mutsuz oldunuz, vücudunuzu alışık olmadığı bir tempoya alıştırdınız ve kim bilir daha neler çektiniz? Alt tarafı bu tempoyu hedefe ulaşana dek sürdürecek ve bir zaman sonra hayatınızı böyle sürdürmeye devam edeceksiniz.

Zamanı geldiğinde elbette siz de kilolarınızı vereceksiniz, vücudunuzu forma sokacaksınız. Diyet yapıyorum, kısıtlamalarım var, pilateste zorlanıyorum gibi sizi negatif motive eden düşüncelerden kurtulun. Bana kalırsa, kilo vermenizi engelleyen tek şey bu düşünceler. Aynadaki veya fotoğraftaki halleriniz sizi ancak motive edebilir, geriye götürmemelidir. Bunun yanında sağlıklı ve doğal yollarla kilo vermenizi tavsiye ederim. Bir estetik operasyon veya zayıflama teknikleri denilen aletlere ne paranızı kaptırın ne de bu riske girin!

Metabolizmanız başta da dediğim gibi yavaş çalışıyor olabilir. Onu normal haline getirmenin yollarını arayın. Deneme yanılma yolunu kullanın ve fazla hareket prensibinden vazgeçmeyin. Ne kadar hareketli olursanız ve bunu yaşam tarzı haline getirirseniz o kadar aktif olursunuz ve yağ yakımınız hızlanır. Kısacası, sağlıklı beslenerek ve hareketlenerek yılmadan yolunuzda yürüyürn hanımlar. Göreceksiniz ki, bir süre sonra herşey çok güzel olacak..

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}