Kışın Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

By Rana

iş, sağlıklı yaşam, yemek

Yeni yılın ilk mesai günününden merhaba. İstedim ki, kışın kimi yerlerde kendini sahiden gösterdiği, kimi yerlerde ise, varlığını daha hafif hissettirdiği ama her halükarda kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde, yeni yılın ilk günlerinde hastalanmayalım. Hasta başlayan arkadaşlarımız ise umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur.
Aslında yukarıdaki resim konuyu çok güzel özetliyor. O resim kafamızın bir yerlerinde kalsın.
Ben eğer haddimi aşmak gibi olmazsa kendi birikimleri özetleyeceğim.
İşte onlar:

[starlist]

  • Güne mutlaka aç karnına bir bardak ılık su ile başlayan. Bu hem böbreklerinizin çalışması için, hem de cildiniz için iyi gelecektir.
  • C vitamini hem cilt için, hem de bağışıklık sistemi için çok önemli bir vitamindir ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla üründe mevcuttur. Mutlaka bir domates yada bir adet sivri biberi yaşamınızdan eksik etmeyin. Biber aynı zamanda grip ve benzeri bağışıklık sistemini çökerten hastalıkların en ciddi düşmanıdır. Özelikle acı olanı.
  • Bizler sarımsağı sevmesek de, sarımsak ciddi bir antibiyotiktir. Çiğ yiyemeseniz bile salatadan, kısıra, dolmadan, cacığa birçok yerde kullanabilirsiniz. Antep lahmacununu denemediyseniz denemenizi öneririm.
  • Mutlaka sıcak bir çorba eksik olmasın sofranızdan. Hem içinizi ısıtır. Hem tok tutar. Özelikle kış günleri tavuk suyu ve domatesle yapılacak çorbanın gribin bir numaralı düşmanıdır.
  • Bir başka ürün ise maydanozdur. Benim gibi maydanozdan haz etmeyenlerdenseniz bile mutlaka bir şeylere katıp yiyin. Hiç olmadı salatanıza azıcık koyun.
  • Limon, yakınlarda yapılan bir araştırma, kansere etkili olduğu yönünde. Suyunu yaşamınızdan eksik etmeyin. Üstelik temiz cildinize limon suyu sürersiniz, cildinizde tonik görevi görecektir.
  • Bir başka ürünümüz bence olmazsa olmaz, bal, o kadar çok mucizesi var ki, anlatmaya satırlar yetmez. Ancak, hem kendiniz, hem de çocuklarınız için, gece yatarken, bir adet bıldırcın yumurtası, bal ve sütten oluşan karışımı içmenin mucizelerini zamanla göreceksiniz.
  • Ve yoğurt, kış yada yaz fark etmez. Yapın bir yoğurt çorbası. Oh mis gibi.
  • Ve son olarak, kivi ve muz gibi ürünler hem sinir sistemini güçlendirirken hem de birçok vitamin içerdiklerinden olmazsa olmazlarımızdan olsun.

 

[/starlist]
Hepimizin en az kayıpla aşacağı bir kış olması dileğiyle.

About the author

1968 ankara doğumlu. Ortaöğrenimini Aksaray'da tamamladı. Yıldız Teknik Ü. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Yapay Zeka, Enerji alanlarında uzmanlaşma çalışmaları yaptı. Dış ticaret eğitimi aldı. Halen kendi adına danışmanlık yapıyor. Türkiyenin ilk ekoloji aktivistlerinden. Ekoloji konusunda Yeşil Gazete ve turnusol da yazdı. 2 kız çocuğu sahibi.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}