Meme Asimetrisi Nedir? Yaza Damganızı Kusursuz Göğüsler ile Vurun!!!

By Berna Yargıç

büyütme, küçültme, meme asimetrisi

 

indir (1)

 

 Meme Asimetrisi

Kadınların yüzde sekseninde bir meme büyük bir meme küçük olup, bazı kişilerde bu durum çok belirgin olarak gözükürken bazen de çok hafif düzeyde kalabilir. İşte, büyüklük farkı kişiyi rahatsız edecek oranda ise; ya da omurgada bir postur bozukluğu yaratıyorsa asimetrinin düzeltilmesi gerekir.

İki memede büyük biri çok daha büyükse; ikisi de farklı oranlarda küçültülerek eşitlenir.

İki memeden biri diğerinden az farkla küçükse; ona uygun büyüklükte protez kullanılarak da eşitleme yapılabilir.

Memelerden biri çok küçük, biri de çok büyükse; bu kez biri büyütme birine de küçültme işlemi yapılarak memeler eşitlenmiş olur.

Meme asimetrisi operasyonlarının meme büyütme ya da meme küçültme operasyonlarından farkı yoktur.

Meme de bu durumu oluşturacak hiç bir sebep yokken asimetri olabilir ve asimetriler kendiliğinden düzelmez.

Bazen doğumsal dediğimiz durumlarda, bazen de emzirmelerden sonra meme asimetrilerini oluşabilir. Meme asimetrisini düzeltebilmenin tek şansı da meme cerrahisi uygulamaktır. Bu sayede meme uçları da eşitlenmiş ve dekolte estetiği sağlanmış olur.

YAPILAN ARAŞTIRMALARDA GÖRÜLEN O Kİ KÜÇÜK GÖĞÜSLER PSİKOLOJİK EKSİKLİK VE ÖZGÜVEN KAYBINA NEDEN OLUYOR

Neden Meme Büyütme İşlemi Yaptırılır?

Genç kızlarda özellikle memenin hiç olmaması ya da fiziki olarak küçük olması öncelikle psikolojik eksiklik duygusu ve özgüven eksikliğine neden olur. Bu en önemli nedenler arasında yer alıyor. Diğer taraftan doğum sonrası memeler küçülebiliyor ya da hamilelik ve emzirme sonrası oluşan görünüm genç kadınları fiziki anlamda kaygıya itebiliyor. Tüm bu psikolojik ve estetik kaygıları gidermek, fiziki eksikliği tamamlayıp kişinin kendine güvenini yeniden kazanması için başvurulan işlemlerdir. Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile beraber de elbiseyi, bluzu, bikini ya da mayoyu daha iyi taşımak adına da çok tercih edilen bir işlem diyebiliriz.

images (3)

 

Meme Büyütme Operasyonu Kimlere Yapılır?

Doğum yapmamış genç kızlara,  doğum sonrası genç hanımlara rahatlıkla meme protezi uygulaması ile yapılabilir.

Meme protezleri anatomik ve yuvarlak şekilli yarı katı koheziv jel protezler ya da dış zarı yine katı silikon içi tıbbi su içerili olabilir. Özellikle koheziv jel protezler; kalıcılığı sağladığı ayrıca estetik görünüm ve dokunma hissini de sağladığı meme hissiyatı nedeniyle çok tercih edilmektedir.

Damla Meme Mi?  Yuvarlak Meme Mi?

Protezin şeklini hekiminizle belirleyeceksiniz. Genellikle kas altı uygulamalarda kişinin fiziki yapısına göre yuvarlak protezleri; kas zarı ve meme dokusu altında anatomik protezleri tercih edebiliriz. Önemli olan sonuçta doğal meme şeklini yakalamak olacaktır.

indir (2) 

Protez Nereden Yerleştirilmelidir ?

Koltuk altı memede hiç iz bırakmamak, koltuk altının doğal çizgisinde meme izinin kaybolması adına çok ideal bir yerleştirme yeridir. Böylelikle meme ucunda hissizlik yaşanmayacak, süt verme kanalları etkilenmemiş olacaktır. Ancak her hastaya koltuk altı tekniği uygun olmayabilir. Meme şekli küçükken meme uçlarının çok büyük ve asimetrik olduğu ve memede sarkma olan durumlarda meme ucu ideal cerrahi yeridir. Bazen de memenin anatomisi meme altını tercih ettirebilir. Özellikle doğum sonrası karında deformitesi olan kişiler de karın germe yerinden de meme protezi rahatlıkla yerleştirilebilir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Kısa süreli iyileşme bir haftada tamamlanır. Ancak bir ay veya bir buçuk aylık süreyle dikkat edilmesi gereken bir operasyon şeklidir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Meme büyütme operasyonu sonrası iyileşme sürecinizde özellikle yükseklere uzanmak,
  • Hızlı olarak perdeleri çekmek,
  • Üst raflara tabak yerleştirmek,
  • Üst raflardan dosya taşımak,
  • Yüzücülerin ortalama 1 ay süre ile yüzmeleri yasaktır.
  • Ofis ortamlarında çalışanlarda üst raflara ulaşmaya çalışmak; özellikle hostes, diş hekimi, hemşire, doktor, anasınıfı öğretmeni gibi meslek gurubundaki hastalarda bu kısıtlamalar önemli olacaktır.

Ortalama 1-1.5 ay sonra meme büyütme operasyonu öncesi nasıl yaşıyorsanız aynı hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. Üzerine yatabiliyor, memenizi sıkabiliyorsunuz ve rutin meme kontrollerinizi yaptırabiliyorsunuz.

Meme büyütme operasyonlarında başarı; protezi hissetmeden doğal görünümlü meme dokusuna kavuşabilmektir. Günümüzde bilgisayar teknolojisi ile istenen büyüklüğü önceden tasarlayarak ideal meme şeklini 3 boyutlu olarak hastaların kendi bedenlerinde uygulayarak meme şeklini görebiliyoruz.

 

images (4)

Göğsü Büyük Olan Kadınlara Neler Yapmalıdır?

Büyük göğüslü kadınlara meme küçültme operasyonları öneriliyor. Memeleri büyük ve sarkık olup kişi daha kilolu gözüküyorsa, omuz ve sırt ağrısı yaşıyorsa, memelerinin bedenine büyük geldiğini düşünüyor ve fizik aktivitesinde kısıtlılık yaşıyorsa rahatlıkla meme küçültme operasyonu yaptırabilir.

Hiç doğum yapmamış, ideal kiloda ancak vücuduyla orantısız meme büyüklüğü olan bir genç kızın günlük fiziki aktivitelerini büyük memeleri kısıtlıyor ve bu onda bir psikolojik sıkıntı yaratıyorsa memelerini küçültme operasyonu uygulanabilir. Tabi ki ideali emzirmeler tamamlandıktan sonra meme küçültme ya da dikleştirme operasyonu yapmaktır. Ancak genç yaşta olup dilediği kıyafeti istediği tarzda giyememek, hareketlerinde kısıtlama yaşamak, ideal kiloda olup çok daha kilolu gözüküyor olmak, sıcakta meme altında egzema ve geriye dönüşümsüz omurgada kamburluk ve eğrilikler, meme cildinin altında koyu renk değişikliği oluşmadan meme küçültme operasyonu yapılabilmektedir.

Doğum ve menepoz sonrasındaki meme sarkıklığı ve büyüklüğü ile başvuran bayanlarda memenin küçültülüp dikleştirilmesi daha genç ve daha fit bir görünüm sağlamaktadır. Kişi daha rahat hareket eder ve sahip olduğu kilonun daha altında gözükür. Çünkü vücut kontörleri sağlanmıştır. Bazı kadınlarda kollarda uyuşma, boyun ve diz ağrısı gibi şikayetlere de memenin büyük olduğu durumlarda rastlıyoruz.

Meme küçültme operasyonunda hedef; simetrik iki memeyi yakalamak ve memede en az iz bırakmak, aynı zamanda bazı kadınların koltuk altına taşan yağlanmış olan adeta ikinci bir meme gibi görünen yapıyı ortadan kaldırmaktır. Bazen de meme cerrahisinde yeni bir uygulama olan ultrasonik liposuction yöntemi ile memenin dışında kalan yağlanmaları iz bırakmadan kaldırma ilkemi uygulanır.

Memeleri küçültürken kullanılan güzel bir teknik de, meme ucunu tam olarak kaldırmadan sadece kenarlarından fazlalığın alınıp, adeta bir iç sutyen yapılarak memenin üst kısma asılıp meme altındaki fazlalığın alınmasıdır. Bu sayede de; meme ucu hissiyatı ve süt verme sansı oldukça korunmuş olur.

Meme küçültme operasyonları mutlak izli operasyonlardır. Estetik cerrahide bu izleri olabildiğince gizlemeye ve az hale getirmeye çalışılır. Meme ucu ve alta inen küçük bir çapa şeklinde iz kalacaktır. Ancak bu iz ilk zamanlar daha belirginken zamanla azalacaktır.

Meme küçültme operasyonunun kişinin kemik erimesinin tedavisinde büyük katkısı vardır.

Günümüzde sadece meme dokusu uyuşturularak (hasta tam uyumadan) ya da genel anestezi ile tam uyuyarak bu operasyonlar yapılabilir.

Kişi operasyondan sonra birinci hafta da sosyal hayatına, 1 ay içinde de aktif yaşantısına geri dönebilir.

Berna Yargıç

About the author

Berna 1982 ilkbaharında İzmit'te merhaba dedi dünyaya. Sevimli ve girişkendi belliydi bugünkü benliği adeta. Seyahat aşığı olan Berna işlerinden fırsat buldukça macera dolu yerlere kaçamaklar yapmaktadır. Seyahatin yanında yazmanın da onu mutlu ettiğini keşfettiği günden beri yazılarıyla sizlere keyif verip bilgilendirmektedir. Hayat kısa ama öğrenilecek bilgiler sonsuzdur...

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}