Obez Olabilirsiniz Ancak Kesinlikle Çaresiz Değilsiniz… Vol:2

By Berna Yargıç

ameliyatlar, kilo verme, obezite, obezite cerrahisi

Obezite Ameliyatlarını İnceleme Devam Edelim 🙂

3. MİDE BALONU

Intragastrik balon kavramı, mevcut doğal bezoarların (yutulan maddelerin oluşturduğu büyük sindirilemeyen kütleler) kilo üzerine yaptıkları etkilerin izlenmesi sonucunda yavaş yavaş gelişmiştir: Bezoarın varlığı kilo kaybına yol açar ve bezoar çıkarıldığında kilo geri alınır.

Mide balonu, bezoar kavramını, olumlu kilo kaybı yönlerinden dolayı, fizyolojik ve anatomik olarak uygun bir tasarımda cisimlendirmek için oluşturulmuştur.

Balon mideye sönük bir biçimde yerleştirilmek için tasarlanmıştır, daha sonra yapay bir bezoar yerini alması için serum fizyolojik ile doldurulur ve büyütülür. Balon doldukça yuvarlak bir şekle dönüşür. Kendisi kapanabilen bir kapak dışarıdan yerleştirilen kateterin kolayca ayrılmasına izin verir. Balon mide içinde serbestçe hareket edecek şekilde tasarlanmıştır. Tasarımı, yerleştirme sırasında 500-700 ml hacme ayarlanmasına izin verir.

Balon yerleşimi

Kimlere Balon uygulanabilir?

Spor, diyet ve ilaç tedavi yöntemleri ile yeterli sonuç alamamış, vücut kitle indeksi 34 kg/m2ve üzerinde olan hastalara Mide Balonu uygulanabilir.

İntragastrik balon:

Şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır.

– Şişmanlığa bağlı başka hastalıkların risklerini (Tip II diyabet-damar hastalıkları-eklem hastalıkları-vb.) önemli ölçüde azaltmada hastaya maksimum fayda sağlar.

– Kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder.

– Herhangi bir nedenle ameliyat olacak obez hastaların ameliyat öncesi zayıflatılması ile cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur.

– Çıkarıldıktan sonra da modifiye diyet programı ile şişman kişinin kilo kaybının devamını sağlamaya yardımcı olur.

– Endoskopik olarak yerleştirilir, endoskopik olarak çıkarılır.

– Endoskopik olarak mide içine yerleştirilen balon, 500-700 ml serum fizyolojik ile doldurulur.

– Şişman kişinin gıda alımını, diyet yardımı ile de azaltarak kilo kaybetmesini sağlar.

– Mide içinde 6 ay kalır. 6 ay’dan daha fazla bırakılmamalıdır.

– Mutlaka endoskopi deneyimi olan gastroenterologlar tarafından uygulanmalı ve hastanın takibi dikkatle yapılmalıdır.

– 6 ay içinde şişman kişinin minimum %20-25 civarında kilo kaybetmesini sağlar.

– Çıkarıldıktan sonra, yumuşak bir diyet programı ile bir yıl boyunca kayıp kiloların korunmasını sağlar.

– Uygulanacak hastaların iyi beklenti içinde olan uyumlu kimseler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur.

Balonun Uygulanmayacağı Durumlar Nelerdir:                                                        balo

– Alkolikler, uyuşturucu bağımlısı şişmanlar.

– Mental bozukluğu olanlar (psikiyatrist gözetiminde 3 ay kullanılabilir).

– NSAID, antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan şişmanlar.

– Geçirilmiş laparotomili şişman hastalar.

– Geçirilmiş majör laparoskopik ameliyatlı şişmanlar.

– İnfeksiyöz bağırsak hastalığı olan şişmanlar.

– Özofajit, ülser gibi gastrointestinal sorunları olan şişmanlar.

– Vücut kitle indeksi kriterlerine uygun olmayan şişmanlar.

4. TÜP MİDE ( Sleeve Gastrektomi)

Bütün obezite ve metabolik cerrahi yöntemler gibi sleeve gastrektomi ameliyatı da, tamamen laparoskopik dediğimiz kapalı yöntem ile uygulanmaktadır. Laparoskopik yöntemde karında açılan bir santimden küçük delikler ile bütün ameliyat gerçekleştirilir. Bunun için özel aletler kullanılır. Midenin istenilen kısmının kesilmesi ve dikilmesi işlemi bu iş için özel olarak tasarlanmış ve sadece sizin ameliyatınız da kullanılarak atılan özel cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu cihazlar mide duvarınızı keserken birbirine özel dikişler ile yapıştırır. Biz uygulamamızda bu dikiş hattının üzerini kendimiz el ile ikinci bir kat daha kapatıyoruz. Bu işlem ameliyatın güvenilirliğini bir kat daha arttırıyor. Ameliyattan sonra aynı gün su içmeye başlıyorsunuz. Ertesi gün birçok hastanın barsak hareketleri normale dönmekte ve tanesiz sıvı gıdaları başlanmaktadır.

images (3)

Sleeve Gastrektominin Avantajları

  • Mide hacmi küçülür ama mide fonksiyonlarını normal olarak yapmaya devam eder. Her şey yenebilir ancak küçük porsiyonlarda tüketilebilinir.
  • Mideden açlık hormonu (Ghrelin) salgılanan bölge çıkartılır. Açlık hormonunun azalması kilo kaybının korunmasında en önemli faktördür. Tokluk hissinin uzun sürmesinden de ghrelin düzeyinin düşürülmesi sorumludur.
  • Pilor kası korunduğu ve aktif olarak çalıştığı için Dumping Sendromu engellenir. Dumping Sendromu daha çok gastrik bypass ameliyatlarından sonra görülür. Aşırı yoğun gıdalar alındığında bulantı, kusma, çarpıntı ile bayılma ataklarının olduğu bir tablodur. Sleeve gastrektomide görülmez.
  • Ülser oluşumu neredeyse hiç görülmez.
  • İnce barsak bypassı yapılmadığı için dumping sendromu, barsak tıkanıklıkları, ağır ülserler, anemi (kansızlık), vitamin ve mineral eksiklikleri, kemik erimesi (osteoporoz) ve beslenme bozuklukları ile ishaller sleeve gastrektomi ameliyatından sonra görülmez.
  • Aşırı şişman (BMI>50 kg/m2 olan super obez) hastalarda ilk basamak tedavi seçeneğidir. Hastalar sleeve gastrektomi ile ciddi zayıflama gösterdikleri zaman yaklaşık 6-12 ay sonra tamamlayıcı esas duodenal switch ameliyatları yapılır. Birçok hastaya ikinci bir ameliyat yapılmasına hemen gerek olmamaktadır.
  • Süper obezite sınırının altındaki daha düşük vücut kitle indeksli hastalarda (BMI 30-50 kg/m2) ana tedavi seçeneği olarak en çok tercih edilmeye başlanan ameliyattır.
  • Gastrik Bypass ameliyatlarının getireceği yükümlülüklerden çekinen hastalarda ilk tercihdir.                                   indir (1)
  • Mide bandıyla karın içinde yabancı bir cisim bırakılması ve buna ait sorunlardan çekinen hastalarda, mide bandından daha etkili bir tedavi metodudur.
  • Laparoskopik olarak hızlı ve kolay uygulanabilmesi ile, aşırı obezitesi nedeniyle ağır kalp ve akciğer sorunları yaşayan hastalarda, kısa ameliyat süresi ve hızlı iyileşme sağlar.

 

 

 

Obezite Cerrahisinde yapılan ameliyatları sizlere tanıttım karar sizlerin…

Sevgiler…

Berna

Berna Yargıç

About the author

Berna 1982 ilkbaharında İzmit'te merhaba dedi dünyaya. Sevimli ve girişkendi belliydi bugünkü benliği adeta. Seyahat aşığı olan Berna işlerinden fırsat buldukça macera dolu yerlere kaçamaklar yapmaktadır. Seyahatin yanında yazmanın da onu mutlu ettiğini keşfettiği günden beri yazılarıyla sizlere keyif verip bilgilendirmektedir. Hayat kısa ama öğrenilecek bilgiler sonsuzdur...

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}