Obez Olabilirsiniz Ancak Kesinlikle Çaresiz Değilsiniz… Vol:1

By Berna Yargıç

çözüm yolları, kilo, obezite, obezite cerrahisi, sağlık

ÇAĞIN VEBASI OBEZİTE…

images

Şişmanlık(obezite): vücut yağ miktarının sağlığı bozacak düzeyde artmasıdır.Enerji alımının enerji tüketiminden daha fazla olduğu durumlarda ortaya çıkar.Şişmanlık sadece estetik açıdan değil bazı hastalıkların ortaya çıkışını kolaylaştırmasını,yaşam süresini olumsuz yönde etkilemesi gibi nedenlerle önemli bir sağlık sorunudur.

OBEZİTEYE NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİ

 • Fiziksel aktivite
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Yaş
 • Cinsiyet(Kadın)
 • Irksal Faktörler
 • Eğitim Düzeyi
 • Evlilik
 • Doğum Sayısı
 • Sigarayı bırakma
 • Alkol
 • Psikolojik bozukluklar
 • Metobolik ve hormonal bozukluk

OBEZİTENİN BELİRLENMESİ

Bir kişinin şişman olup olmadığının belirlenmesinin en iyi yolu,Beden Kitle İndeksi (BKİ) veya Body Mass Index (BMI) olarak bilinen ve kolaylıkla hesaplanan bir yöntemin kullanılmasıdır.

images (2)

Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut Ağırlığının (kg olarak),boy uzunluğunun(metre cinsinden )karesine bölünmesiyle hesaplanır.

 

Örneğin: Vücut Ağırlığı 70 kg,boyu 1.60 m olan bir kişinin beden kitle indeksi;

 

70/1.602=70/1.60X1.60=70/2.56=27.34 kg/m²dir.

BEDEN KİTLE İNDEKSİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

BMI DEĞERİ DURUM
18.5 Kg/m2nin altıda ise Zayıf
18.5-24.9 kg/m2arasında ise Normal Kilolu
25-29.9kg/m2arasında ise Hafif şişman(Fazla kilolu)
30-34.9 kg/m2 arasında ise Orta derecede şişman(I.Derece)
35-39.9 kg/m2 arasında ise Ağır derecede şişman (II.Derece)
40 kg/m2 üzerinde ise Çok ağır derecede şişman (III.Derece)

 

EN YAYGIN OBEZİTE AMELİYATLARI

 1. GASTRİK BYPASS

Gastrik bypass operasyonları  tipik olarak iki aşamalı prosedürlerdir. Öncelikle cerrah mide boyutunu küçültür. Daha sonra ince barsağın ilk kısmı bypasslanır. Bu, gıdaların sindirim sisteminden çok daha hızlı geçmesine ve besin ve kalorilerin emilim miktarının azalmasına neden olur. Bu nedenle bu tip operasyonlar malabsorbtif (emilimi engelleyici) cerrahi olarak adlandırılır. Hastalar fazla yeseler bile daha az kaloriyi abseorbe edebileceklerdir. Bu da, neden gastrik bypass operasyonlarının gastrik stapling ya da mide kelepçesi operasyonlarından daha fazla kilo kaybı sağladığını açıklar.

indir (7)indir (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gastrik Bypass Sağlık Riskleri

Gastrik bypass cerrahisinin en sık görülen riskleri şunlardır:

1-Komplikasyonları (örneğin fıtık) düzeltmek için tamamlayıcı operasyon ihtiyacı. Bu düzeltici operasyonlar hasta için daha yüksek risk taşır.

2-Mide bypassını takiben besinsel noksanlıklar nadir değildir. Özellikle demir, kalsiyum, vitamin D ve B12 eksiklikleri sık görülür.

3- Bypass hastalarının yaklaşık üçte birinde safra kesesi taşları gelişir.

4-Bypasstan sonra bağırsak problemleri çok sıktır.

 

2.MİDE KELEPÇESİ ( BANDI)

Obeziteye karşı geliştirilen pek çok tedavi yönteminden biri de mide bandı ameliyatıdır Halk arasında yaygın olarak mide kelepçesi olarak bilinen bu metodun tıp dilinde adı “ silikon gastrik band” tır. Tamamen laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilen bu yöntemde, yemek borusu ile mide bileşkesinin yaklaşık 3-4 cm altından, midenin çevresine pantolon kemeri gibi bir band yerleştirilmektedir.

Silikondan imal edilen ve herhangi bir alerjik etkisi olmayan band, mideyi kum saati gibi iki bölmeye ayırır. Üstte kalan küçük mide poşu gıdalarla dolduğunda erkenden doyma hissi oluşur ve böylece gıda alımı azaltılmış olur. Bandın iç çeperi uzunlamasına bir balon, ya da bisiklet lastiği gibidir. Bu balon ince bir tüp aracılığı ile deri altına yerleştirilen bir porta bağlanır. Band ameliyat sırasında inik olarak bırakılır. Yaklaşık 1 ay sonra cilt altındaki porttan serum enjeksiyonları ile kademeli olarak şişirilir. Bu sayede ameliyattan sonra mide geçişinin boyutu basit bir müdahale ile değiştirilebilmektedir.

Ameliyattan sonra hastaya ilk üç hafta sıvı diyet, ikinci üç hafta ise püre şeklinde diyet öneriliyor. Altı ya da sekizinci haftanın başında ise kelepçelerinin ilk sıkmalarını yapıyoruz. Kalorisi yüksek sıvı gıdalardan uzak durmaları çok önemli. Kelepçeyi ne kadar sıkarsak sıkalım, çikolata, dondurma, milkshake gibi gıdalar yendiğinde bunlar sıktığımız bölgeden midenin alt kısmına geçebiliyor. Bu kaloriler yüzünden de kilo vermesi yavaşlıyor. Bunun haricinde istediklerini yiyebilirler sadece miktarları az olmalı. Yoksa kusarlar.
-Bazen kelepçe aşağıya doğru kayabilir, bu durumda hasta kilo almaya başlar. Bu durum da hemen düzeltilebilir zaten. Hayati bir tehlike oluşturmaz.
-Bu yöntemle 1,5 yılda fazla kilonuzun en az yüzde 50-60 ’ını verebilirsiniz. Bu yöntem insanları normal kilolarına yaklaştıran ve diyabet ,  kolestrol , tansiyon gibi yandaş hastalıkları gerileten ya da ortadan kaldıran bir yöntem.

indir

images (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalan 2 ameliyatı diğer yazımda sizlerle paylaşacağım. Birde dip not düşmek istiyorum. İlk paylaşmış olduğum Gastrik Bypass ameliyatına karar vermiştim bende son ana kadar ameliyat olacaktım bütün hazırlıklarım tamamdı fakat son anda vazgeçtim çünkü nede olsa bir ameliyat iyisi ve kötüsüyle bu benim vücudum. Bu tarz ameliyatlar son çaredir…

 

Sevgiler…

Berna

Berna Yargıç

About the author

Berna 1982 ilkbaharında İzmit'te merhaba dedi dünyaya. Sevimli ve girişkendi belliydi bugünkü benliği adeta. Seyahat aşığı olan Berna işlerinden fırsat buldukça macera dolu yerlere kaçamaklar yapmaktadır. Seyahatin yanında yazmanın da onu mutlu ettiğini keşfettiği günden beri yazılarıyla sizlere keyif verip bilgilendirmektedir. Hayat kısa ama öğrenilecek bilgiler sonsuzdur...

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}