Regl Döneminde Spor Yapmak

By Didem Bektaş


Kadınların şüphesiz en fazla zorlandıkları olaylardan biri de regl dönemidir. Sancı ve ağrıların yanısıra değişen ruh hali, gerilmiş bir yapı, bozulmuş sinirler ve aşırı yeme isteği gibi pek çok olumsuzluğu vardır. Bu süreç 3 ila 10 gün arasında devam eder ve her ay yaşanır. Peki kadınlar regl döneminde spor yapabilir mi? Her kafadan bir ses çıktığını biliyoruz bu yüzden uzmanından gerekli ve doğru bilgiyi almadıkça başkalarına kulaklarınızı tıkayın. Adet döneminin ne zaman başlayıp ne zaman sonlanacağını bir kadın az çok bilir veya tahmin eder.

Buna göre yapacaklarını erteleyebilir veya ona göre düzenler. Tıpkı hamilelikte olduğu gibi regl döneminde de yani yumurtlama döneminizde, fazla ağır yükleri taşımak, kaldırmak veya çekmekten uzak durun. Ağır kanamaya ve ağrıya sebep olabilir. Kadınsal hormonların ve organların bozulmasına yol açabilir. Fazla stresten ve takıntılardan bu süreçte uzak durun. Özellikle diyet ve spor yapan biriyseniz, adet döneminde gerekli gereksiz herşeyi yemek istersiniz. Bunun için önceden önlem alın. Uzmanlar, adet döneminde kadınların rahatça spor yapabileceğini vurguluyor.

Aşırıya kaçmadan hafif ve rahatlatıcı egzersizler, regl dönemindeki sıkıntılardan da kurtulmanızı sağlar. Rahmin ağrılı kasılmalarından bizi korur. Ayrıca yaz döneminde isek, adetliyken çok yoğun bir kanamamız yoksa denize bile girebiliriz. Yüzünce karın ağrısı çekmekle ilgili rivayetler de sadece rivayetten ibaret. Tampon kullanarak rahatça her türlü etkinliği gerçekleştirebiliriz. Spor ve egzersizi adeta bir yaşam biçimi haline getiren kadınlar bu süreçte hangi spor ve egzersizleri tercih etmelidir?

Yürüyüş yapmak, hafif tempoda koşu yapmak, yoga yapmak, aerobik ve pilates yapmak, dans etmek, yerde uzanmak ve nefes egzersizleri yapmak, evde egzersiz yapmak, bisiklete binmek gibi yararlı faaliyetlerde bulunabiliriz. Bir pilates veya aerobik cd’niz varsa onu takın veya güzel bir dans müziği açarak evde güvenli bir biçimde egzersizinizi yapın. Adeti olumsuz etkilemediği gibi, regl döneminde size faydalı da gelecektir. Spor, hayatta kalabilmek için yaratılmış en sağlıklı şeylerden biridir.

Tıpkı sağlıklı beslenmek ve düzenli bir yaşam sürmek gibi. Adet döneminde bulunacağımız fiziksel aktivilere genel anlamda bu süreçteki gerginliğimize de iyi gelir. Sinir ve gerginliğimizi alır. Ani parlamalarımız geçer. Mutlu ve rahat bir hafta geçirmiş oluruz. Unutmayın, siz adet dönemindesiniz hasta değilsiniz! Ergenlikten menopoza kadar süren bu süreçte her ay yumurtlama dönemine girer kadınlar. Rahim iç yüzeyindeki damar ve dokular kan yoluyla dışarı atılır. Doğurgan kadınlarda döllenme amacıyla bu evre yaşanır.

21 ila 35 günde bir bu sürece girilir. Adet dönemindeki ağrılar ve sancılar rahimde meydana gelen kasılmalardan ibarettir. Spor ve egzersiz yaparak bu sancılardan kurtuluruz. Spora ek olarak yine regl dönemindeki sıkıntılardan korunmanın en bilinen yolu da, çorap ve eşofmanlarımızı giyip, battaniyenin altına girip güzel bir uyku çekmektir. Sıcak tutmak sancı ve stresin geçmesinde oldukça etkilidir. Yaşamın her anına katkı sağladığı gibi spor yapmak, regl dönemimizde de bize yardımcıdır.

[highlight]Hanımlar, siz de benim gibi düşünmüyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.. Sağlıklı ve mutlu kalın..[/highlight]

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}