Ruhumuza Hitap Eden Yiyecek ve İçecekler

By Didem Bektaş

İçecekler, sağlık, yemek seçimi, yemekler

Hiç yiyeceklerin de ruha hitap edeni olur mu demeyin? Ruhumuzu besleyen besinler var, evet. Kalorisi yüksek olan ve genelde kilo almaya yol açan besinler genel anlamda bizi mutlu ediyor. Tabii sağlıklı ve kalorisi az olanlardan da var. Kendimizi kötü hissettiğimizde bunları yiyerek bir nebze olsun rahatlıyoruz. Farkında olmadan çikolataya saldırmamızın asıl nedeni bu zaten. Doğru zamanda doğru seçilen bir yiyecek mutluluk hormonlarını salgılatıyor ve iyi hissetmeye başlıyoruz. Stresin bir numaralı düşmanı da çikolata.

Bitter veya sütlü, gofret ya da bar şeklinde ya da ekmeğe sürülenden hiç farketmiyor. Tatlı mı tatlı, yumuşacık bir parça çikolata bizi kendimize getirir. Dondurma da bir diğer mutluluk kaynağı. Aşırıya kaçmadan meyveli ve sütlü bir dondurma yine bizi ferahlatıyor. Sos ilavesiz, az yağlı ve salata ile birlikte az miktarda tüketilen makarna da hem enerji verir hem de mutluluk aşılar. Buğday ekmeği sıkıntılarımızı azaltır, bir süreliğine unutturur.

Fıstık, çilek, muz, üzüm, portakal, susam da diğer mutluluk besinleridir. Üzüntü ve sıkıntı duyduğumuzda azar azar bu yiyeceklerden yardım alabiliriz. Gördüğünüz gibi yiyecekler bir terapist kadar faydalı. Uzmanlar vitamin ve minerali bol olan besinleri öneriyor. Potasyum içeren besinler bize mutluluk veriyor. Diyet yaparken de özellikle potasyum içeren besinleri ara öğünlerde yersek mutsuzluğa kapılmadan rahatça diyete devam edebiliriz.

Muz da iyi bir potasyum kaynağı. Ayrıca içinde bulunan omega-3 yağ asitleri ile mutluluk veren somon, psikolojiye iyi geliyor ve depresyondan koruyor. Süt de sakinleşmeyi sağlıyor. Sütlü bir kahve çifte mutluluk demek. Çünkü kahve de çikolata gibi yine beyni etkiliyor, beynin uyarılmasını sağlıyor. Daha iyi hissetmemizi sağlar, enerji verir ve genelde kafein içeren besinler mutluluk verir. İyi bir magnezyum kaynağı olan fındık da stresi azaltmaya yardımcı gıdalardandır.

Sinirli hallerde ve depresyonda iken ıspanak tüketmek de faydalı olacaktır. Çünkü ıspanakta bulunan kimyasallar stresle savaşıyor. Bunun yanında, kola yerine portakal suyu içebiliriz. Şerbetli tatlılar yerine bitter çikolata ve biraz da ceviz çok işe yarayacaktır mutlaka deneyin. Kadınların özel günlerinde de stres ve sıkıntıdan bu yiyecekler kurtarır.

Kereviz salatası ve patlaşmış mısırın da ruha iyi geldiği kanıtlanmıştır. Modern yaşam beraberinde stres ve buna bağlı sorunları getiriyor malum. Biz de bu stresi ve sıkıntıları en aza indirmek, onlar ile savaşmak ve tamamen yok etmek istiyoruz. Tamamen uzman tavsiyesi olan ve denenmiş bu önerileri uyguladığınızda etkisini siz de göreceksiniz. Bir avuç cevizin yanında bir parça çikolatanın neler yarattığını görünce şaşıracaksınız.

İş, okul, kurs, ev, eğlence derken bir noktada sıkışıp kalırız yalnız, çaresiz, mutsuz, bunalımda hissederiz. Bu durumlarda bu şekilde beslenmek çok iyi gelecek. Göreceksiniz ki, mutluluk veren terapi görevi gören besinler gerçekten de var ve güçleri inanılmaz. Sıkıntısız, tatlı mı tatlı, huzurlu günler geçirmeniz dileğiyle..

 

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}