Sebze ve Meyveler Zayıflatır mı?

By Didem Bektaş

sebze ve meyveler, zayıflama

Zayıflama, sağlıklı beslenme, diyet ve spor konularına şöyle bir göz atarsanız, sebze ve meyvelerin bu konudaki önemini anlarsınız. Aklınıza gelen gelmeyen tepeden tırnağa her konuda şifa kaynağı bu mucizevi besinler, kilo vermede de bir o kadar etkili. Detaya biraz sonra gireceğim. Size şunu tavsiye etmek istiyorum. Fazla kilolarınız varsa, bölgesel yağlanmadan şikayetçi iseniz, spor yapmaya vaktiniz yoksa, üşeniyor veya zorlanıyorsanız, sağlıklı beslenerek de incelebilirsiniz. Tabii ki hareketsiz mumya gibi yaşayın demiyorum. Günlük rutin temponuzu koruyun, fazladan birkaç dakika daha fazla hareket edin. Beslenmenin zayıflamadaki yeri çok büyük.

Doğal beslenme hedefe ulaşmada kilit nokta. Lif içeren sebze ve meyvelerin kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Lif içeren bu besinlerden bazıları ise şunlar: kırmızı üzüm, salatalık, brokoli, nar, azuki fasulyesi, elma, kiraz, greyfurt. Bu besinler başta olmak üzere birçok sebze ve meyve antioksidan, vitamin, mineral, lif ve posa içerdiğinden, sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemlerini harekete geçirir, düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca metabolizmayı da düzenler ve hızlandırır. Zaten kilo veremeyenlerin en büyük şikayetlerinden biri metabolizmalarının yavaş olmasıdır.

Bunu aktifleştiren şeylerden biri spor biri de doğru beslenme. Lifli besinler özellikle sebze ve meyveler sizi kısa sürede kalıcı olarak zayıflatacaktır. Meyve yemek genelde zayıflamaya yardımcıdır. Su ve lif oranı yüksektir çünkü. Dediğim gibi lifli gıdalar mühimdir bu konuda. Su da zayıflamada etkilidir. Ama fazla meyve de tüketmemeliyiz. Çünkü fazla su da şişkinliğe yol açar ve meyveler şeker içerir. Bir süre sonra aşırı depolanan meyvedeki şeker sağlık sorunlarına ve şişmanlamaya da yol açar.

Kararında ve yerinde meyve tüketmek en sağlıklısı. Örneğin kışın portakal, kivi, limon, yeşil elma, greyfurt, erik yiyin. Yazın, kiraz, kayısı, dut gibi daha hafif olan meyveleri tercih edin. Bunun gibi ince ayrıntılara dikkat edin sevgili hanımlar. Şurada yaza bir şey kalmadı. Form tutmaya yardımcı hafif meyveleri mümkünse az şekerli mayhoş ve ekşi meyveleri günde birkaç tane tüketin. Vücudunuzu bu sisteme düzenli bir şekilde alıştırın. Mesela kayısı hem kuru hem yaş meyve halinde tüketildiğinde bağırsakları harekete geçiriyor. Şekersiz kayısı kompostosu da olabilir, kayısı çayı da olabilir.

Kiraz sapı çayının etkisi de tartışılmaz. Kiraz ve kayısı gibi meyveler kilo vermede idealdir. Ama karpuz, elma, muz, çilek gibi daha fazla şeker içeren meyveleri sınırlı olarak tüketmeliyiz. Meyvelerden yemişler de etkilidir. Ceviz, fındık ve badem de günde bir iki avuç tüketilir. Sebzeleri de buharda az yağlı, az tuzlu ve domates soslu olarak pişirmek etkili olacaktır. Kızartma, fırınlama gibi işlemler kalorisini artırır.

Ocakta kısık ateşte çok pişmeden tüketin. Bazen çiğ de tüketilebilir. Semiz otu salatasını diyetisyenler yağsız yoğurtla birlikte öneriyor. Bunu deneyin dama tadınıza uygun bu tarz lezzetleri keşfedin. Tamamen yiyecek içecek ve beslenme alışkanlığınızı değiştirin sevgili hanımlar. Birkaç ay sonra yaz geldiğinde hazır olacaksınız ve sebze ve meyvelerin gücünü göreceksiniz..

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}