Vajinal Estetikte Son Trendler…

By Berna Yargıç

kızlık zarı, vajina, vajinal estetik

Neden Vajina Estetiği Operasyonları Son Zamanlarda Daha Çok Yapılıyor?

Bu arzu edilmeyen estetik problemler son yıllarda daha fazla sorun haline gelmiş  ve çözümü için daha çok kadın eşleri ile çözüm için başvurmaya başlamıştır. Çoğu kadın erken dönemde bu sorunu fark edip harekete geçiyor ve vajina estetiği operasyonları yaptırarak ilişkilerinin geri dönüşsüz yola girmesine engel oluyor. Türkiye’de son iki yılda başvuran hasta sayısında %50 artış olması bu gerçeğin rakamlara yansıması.

En çok uygulanan ameliyatlar; vajinaplasti (vajen estetiği) , labioplati (küçük dudak ufaltma) , kliteropeksi (klistorisi ufaltma) ve kızlık zarı (hymenoplasti) sayılabilir.

Genital Bölgenin Deformasyonları Nasıl Düzeltilir?

Vajina bölgesinde sarkan ve genişleyen dokuların tamamen çıkarılması ve gençleştirilmesine eşlik eden iç dudaklardaki sarkma ve fazla dokular eş zamanlı olarak yapılabiliyor Vaginoplasti adı da verilen bu operasyon ile vajen daraltılır, girişindeki görünüm bozukluğu düzeltilir. Ameliyathanede ve hastanın tercihi ve durumuna göre lokal anestezi ve sedasyon ile gerçekleştirilebilir. Ortalama 45 dakika süren bir operasyonla istenilen görüntü ve vajinal gençleştirme sağlanıyor.  İyileşme hızlı olmakla birlikte 3-4 hafta  cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor.

Doğum dikiş izlerinin çıkartılması

Epizyotomi yani doğum dikiş izlerinin kötü iyileşmesi veya açık kalması sonucu gelişen ‘skatris‘ nedbe dokusu vajinal estetiğin bozulmasına neden olur. Bu nedbe dokusu çoğu zaman hastanın eline sert ve düzensiz bir doku alanı olarak gelir. Kötü iyileşmiş bu dokular aynı zamanda cinsel birliktelik de ağrı ve cinsel tatminsizlik nedeni olabilir. Dış genital organ görüntüsünde bozulmalara neden olabilir.

Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi işlemi genel veya lokal anestezi altında uygulanabilir ve ortalama 30 dakika süren bir ameliyatla var olan nedbe dokusu çıkartılır. İri doğum veya zor doğum nedeniyle gelişmiş vajina yırtık alanları da düzeltilir. Yara yerinde reaksiyon oluşturmayan dikiş materyalleri ile yeniden vajinal onarım yapılır. Gerek duyulursa vajina daraltma yani vajinoplasti de uygulanır.

Hastalar ertesi gün günlük aktiviteleri ve işlerine devam edebilirler. 10 gün içinde yara iyileşmesi süreci tamamlanacaktır. Hastaların ortalama 3- 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Klitoris Operasyonları  

 

indir

Labiumların normalden büyük ve sarkık olduğu pek çok hastada klitorisin de normalden daha büyük ve kabarık olması ‘Kliteromegali’ mümkündür. Klitoris kadında cinsel hazzın çok yoğun hissedildiği bir anatomik alandır.

Klitorisin normalden daha büyük ve deri kıvrımlarının yoğun olduğu bu görüntü, hem estetik görüntünün bozulmasına hem de işlevsel olarak kadında cinsel doyumun azalmasına zemin oluşturmaktadır.

Kliteroplasti operasyonu ile klitorisin abartılı görüntüsü normal olması gereken anatomik görüntüsüne kavuşturulur ve klitoris üzerindeki deri katlantıları yok edilir. Böylece klitorisin cinsel doyum sırasındaki işlevsel rolü yeniden kazandırılır. Bu operasyon genellikle Labioplasti operasyonu ile eş zamanlı uygulanır.

Hastalar ertesi gün günlük aktiviteleri ve işlerine devam edebilirler. 10 gün içinde yara iyileşmesi süreci tamamlanacaktır. Hastaların ortalama 3 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

 

G Noktası Büyütme

G noktası kadınlarda klitorisden sonra cinsel doyumun en yoğun hissedildiği, vajinanın 2- 3 cm iç kısmında yerleşen sinir dokusundan zengin bir anatomik alandır.

Lokal anestezi altında ortalama 1- 2 dakika süren bir operasyondur. Dolgu maddesinin etkinliği 6 aydan sonra vücut tarafından emileceği için azalacaktır. Altı ay sonra tekrar uygulanmasının hiçbir yan etkisi yoktur. Hastalar aynı gün günlük aktivitelerine, ertesi gün cinsel birlikteliklerine devam edebilirler.

images fggg

Son Zamanlarda Toplumun Her Kesiminden Bu Operasyonlara Artan İlginin nedenlerini neye bağlıyorsunuz?

İnsanlar artık daha genç ve sağlıklı bir yaşam talep ediyor. Cinsel mutluluk ve özgüven insanlar için son derece önemli.  Teknolojik gelişmeler de kişilere bu konforu sağlayabiliyor. Genital estetik operasyonlarda kadının bunu neden istediğini bilip eşinin de desteğini alması önemlidir. Kadınlar artık bu konuda kendilerini çok rahat ifade edip, operasyon kararı alabiliyorlar.

 

Sevgiler…

Berna

Berna Yargıç

About the author

Berna 1982 ilkbaharında İzmit'te merhaba dedi dünyaya. Sevimli ve girişkendi belliydi bugünkü benliği adeta. Seyahat aşığı olan Berna işlerinden fırsat buldukça macera dolu yerlere kaçamaklar yapmaktadır. Seyahatin yanında yazmanın da onu mutlu ettiğini keşfettiği günden beri yazılarıyla sizlere keyif verip bilgilendirmektedir. Hayat kısa ama öğrenilecek bilgiler sonsuzdur...

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}