Vücut Ovma

By Yasemin Güneş

masaj, sağlık, vücut ovma

Vücudunuzu sert bir şekilde ovmanız asla güzel bir görünüm ortaya çıkarmayacaktır. Eksofoliyantlar eski, kurumuş, ölü cilt hücrelerini kaldırır ve yeni hücrelerin oluşması için uygun bir ortam yaratır, cildinizin yumuşacık olmasını ve yenilenmiş gibi görünmesini sağlar. [highlight]Profesyonel Tavsiye: Dudaklarınızdaki kırışıklıkları önlemek için de kullanabilirsiniz. [/highlight]Ancak çok fazla ovmayın: Eğer cildiniz haftada iki kereden fazla yenilenirse, vücudunuzun yeni hücreleri doğal şekilde oluşturması zorlaşır. Çok fazla ovmak ya da bunu sert bir şekilde yapmak asla iyi bir fikir olmamıştır çünkü cildinizin güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmasına neden olacaktır. Ancak söylediğine gore, eğer cildiniz biraz kepekli görünüyorsa, arada bir hafif bir şekilde ovmak cildinize oldukça iyi gelecektir.

Ev yapımı ovmalar genel olarak iki bölümlük “kumtaşı”ndan (genellikle tuz ya da şeker) ve bir bölümlük yağdan (Hindistan cevizi ya da zeytin yağı gibi) oluşur. Bir bölümlük yağdan ve iki bölümlük şeker ya da tuzdan (kullanmak istediğiniz miktara ve ovaladığınız yere bağlı olarak değişiklik gösterir, ilk başlarda kullanılması önerilen miktar ¼ ölçek yağ ve ½ ölçek kumtaşıdır.) başlayın. Kahverengi şeker ya da deniz tuzu iri oldukları ve daha yumuşak bir ovma sağladıkları için daha iyi işleve sahiptirler. Yemek tuzu ya da normal kullanılan beyaz şeker (özellikle daha hassas ciltler ve yüzünüz gibi daha hassas bölgeler için kullanılır).

Nasıl Kullanılır?
Karışım ıslak bir top (parmaklarınızın arasından kaymayacak kadar) haline gelene kadar yağ ve şekeri yavaş bir şekilde karıştırın. Yumuşak bir şekilde bu karışımı (yavaş yavaş) cildinize sürün, dairesel bir hareket yapın ve diz, ayak ve dirsek gibi daha sert bölgelere daha fazla önem gösterin. Çok sık ovmamaya özen gösterin yoksa cildinizi tahriş edebilirsiniz. Bu karışımdan çok fazla kullanmamaya da özen gösterin, karışımın içindeki yağ, ovma bittikten sonra duş alırken banyonun zemininde kaymanıza neden olabilir.

Tarifler

[highlight]Yenileyici Limon Ovması[/highlight]
¼ ölçek yağ ve ½ ölçek şeker ya da tuz ile başlayın. Limonun çeşnisini ve suyunu ekleyin.
Yararları: Çok güzel kokmakla kalmaz, ayrıca limonun sıkılaştırıcı özelliği vardır ve cildinizin kırışıklıklardan kurtulmasını ve bir güneş gibi parlamasını sağlar.

[highlight]Rahatlatıcı Süt ve Yulaf Ovması[/highlight]
Cildinizin pul pul dönülme etkisini azaltmak için, ½ ölçek yulaf ve ¼ ölçek saf süt (yağ içeriği cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır).
Yararları: Yulaflarda ölü cildi vücuttan daha nazik bir şekilde atabilmek için antioksidan ve iltihap karşıtı bir özellik vardır. Yüzyıllar boyunca, yulaf ezmesi içerdiği polifenoller sayesinde kaşınan ve tahriş olmuş bölgelerin dindirilmesinde kullanılmıştır.

Yasemin Güneş

About the author

Kitap okumak ve makale yazmaktan hoşlanır. Seyahatlarde günlük tutmayı sever. Burcu vakit buldukça Kadinca.com online dergisinde yazmaktan çok mutlu oluyor.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}