Yogaya Alternatif Nefes Egzersizleri, Kegel Yöntemleri

By Didem Bektaş

nefes egzersizleri, sağlık, yoga

Hindistan’da doğan Yoga, fiziksel ve zihinsel dinginlik veren bir tür egzersiz. Kendine has bir felsefesi olan disiplinli bir aktivite. İnsanlar bedensel ve ruhsal rahatlamanın yanında yogayı spor amaçlı olarak da tercih ediyor. Nefes egzersizleri ve Kegel egzersizleri de son yılların sağlıklı yaşam trendlerinden. Bir dönem pilates vardı ki hala var. Sonra meditasyon ve yoga çıktı. Hamile yogası kursları açıldı. Meditasyon tabanlı nefes egzersizleri hayatımıza girdi.

En son da Kegel yöntemi.. zayıf mesane kaslarını güçlendiren kegel egzersizleri cinsellikten tutun da ağrılara kadar pek çok sağlık alanında faydalı da. Dinginlik ve vücuda form da veriyor aynı zamanda. Peki kegel egzersizlerinde de yoga ve pilates gibi nefes teknikleri kullanılıyor mu? Doğumdan sonra kadınlara tavsiye edilen bu yöntem, genelde cinsel organların işlevlerini yeniden harekete geçirmek için yapılır.

Bacakların arasına yerleştirilen bir nesneyi sabit tutarak bacaklar hafifçe sıkılarak birbirine yaklaştırılıp geri çekilir. Böylece hem bacak kasları hem de genital bölge kasları devreye girerek iyi çalışmaya başlar. 5 ila 10 saniye kadar kasıp gevşeterek ve sabrederek kısa sürede olumlu etkisini görebilirsiniz. Hemen hemen her yerde uygulanabilir. Çünkü uygulanışı basittir. Günde 5, 10 dakika vakit ayırmak yeterlidir.

Burada ayrıca sporda olduğu gibi nefes alıp vermeye de gerek yoktur. Çünkü dediğim gibi zayıflama amaçlı değil, daha ziyade cinsel organların ve bazı bacak kaslarını çalıştırmaya yöneliktir. Doğumdan sonra toparlanmaya da yardımcı bu egzeriz aynı zamanda doğuma da hazırlar. Hamileler uzanıp kalça ve rahim içi kaslarını hafifçe sıkıp bırakarak da kegel egzersizini yapabilir. Doğuma rahat girer ve kolay gerçekleşir. Evlenmemiş bayanlarda da ilk gece korkusunu yenmeyi sağlayan bu egzersizler yine cinsel organları açar ve işlevini kolaylaştırır. İdrar kaçırmayı engeller, basur oluşumunu önler ve cinsel ilişki sırasında alınan zevki artırır.

Kegel egzersizleri, yogadan farklı bir amaca hizmet etse de, temelinde bir spor disiplini vardır. Nefes alma egzersizleri bazı sporlarda yapılır bazılarında gerek duyulmaz. Kegel’de kadın erkek uygulanabilen teknikler vardır.

Pilates vücut sıkılaştırır, yağ yakar. Kilo verdirmez. Yoga, zihni güçlendirir, sağlıklı bir beden ve ruha kavuşursunuz. Kegel ise fiziksel anlamda kuvvetlendirir. Bunların hiçbiri kilo verdirmez. Ancak sağlıklı ve disipline girmemiş bir vücut da kilo veremez zaten. Kilo vermenin temelinde de doğru nefes alıp verme teknikleri ve disiplin egzersizleri yatar. Yani bunlar olmazsa zayıflamayı da unutun.

Bir de bununla paralel bir konu daha var. Şimdi çıkıp kime sorsak ben doğru nefes alıyorum der. Oysa çoğumuz bunu doğru yapmıyoruz. Burundan derince çektiğimiz havayı ağızdan yavaşça vermemiz gerek. Bu şekilde alıp verilen nefes doğrudur ve organlara oksijen sağlar. Ne kadar oksijen alırsak kilo vermede de sağlıklı olma çabamızda da o kadar başarılı oluruz.

Bu yüzden hanımlar beyler, lütfen derinden ve doğru nefes tekniklerine çalışın. Bunun üzerinde durun ve hangi sporu yaparsanız yapın nefes konusunu unutmayın. Sağlıkla ve mutlulukla..

Didem Bektaş

About the author

Didem, hayatı ve hayata ait olan şeyleri hayal gücüyle pekiştirerek irdelemeyi sever. Yazı yazmak ve resim yapmak başta olmak üzere sanatsal çalışmalarda bulunmak en büyük hobileridir. Doğada yapılan her şeye bayılır. Hayat dolu ve renkli bir kişiliğe sahiptir.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}